لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

السیسی: پاکسازی لیبی از پیکارجویان افراطی نیازمند یک ائتلاف بین المللی است


السیسی: پاکسازی لیبی از پیکارجویان افراطی نیازمند یک ائتلاف بین المللی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر به یک شبکه رادیویی فرانسوی گفت یک ائتلاف بین المللی مورد حمایت سازمان ملل متحد، تنها راه پاکسازی لیبی از گروه‌های افراطی است.

جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش مصر روز دوشنبه مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) در لیبی را بمباران کردند. بنا به گزارش‌ها، ده‌ها تن از پیکارجویان داعش در این حملات کشته شدند.

حملات هوایی مصر به تلافی سر بریدن گروهی از مسیحیان قبطی مصری که داعش به گروگان گرفته بود، صورت گرفت. السیسی حمله های هوایی مصر به مواضع داعش را دفاع از خود خواند.

او گفت: «مصر نمی خواست دخالت نظامی بکند و ما به خاطر احترام به مردم و به حاکمیت لیبی قصد مداخله نداشتیم اما آنچه رخداد یک جنایت بود، یک جنایت تروریستی وحشیانه. گلوی فرزندان ما در لیبی زیر تیغ رفته و ما واکنشی نشان ندهیم؟ نه؟ این دفاع از خود تلقی می شود و جامعه بین المللی هم آن را می پذیرد. ما به آنها اجازه نمی دهیم سر فرزندانمان را از بدنشان جدا کنند. ما به آنها اجازه نمی دهیم فرزندان بیگناهمان را بکشند.»

رئیس جمهوری مصر که با رادیوی فرانسوی اروپای یک گفتگو می کرد ائتلاف نظامی سال ۲۰۱۱ میلادی را که با پشتیبانی سازمان ملل متحد علیه معمر قذافی شکل گرفت و فرانسه هم بخشی از آن بود، ماموریتی ناتمام خواند.

السیسی گفت: «آنچه در لیبی رخ می دهد می تواند این کشور را به یک کانون خطر و ناامنی بدل کند که همه منطقه را تهدید می کند نه فقط مصر را. مصر، حوزه مدیترانه و اروپا باید با این تهدید مقابله کنند چون ماموریت در لیبی به نتیجه نرسیده است. دوستان اروپاییمان ماموریت را تکمیل نکردند. ما مردم لیبی را مانند اسرا در بند پیکارجویان افراطی رها کردیم.»

عبدالفتاح السیسی در پاسخ به این پرسش که آیا مصر خواهان صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای انجام عملیات نظامی در لیبی است گفت: «راه دیگری وجود ندارد....با توجه به اینکه هم مردم و هم دولت لیبی خواهان بازگشت امنیت به کشورشان هستند این تنها گزینه است.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه برای بررسی بحران لیبی جلسه فوق العاده برگزار می کند. قرار است وزیر امور خارجه مصر و فرستاده سازمان ملل در لیبی در این اجلاس دیدگاه های خود را مطرح کنند.

XS
SM
MD
LG