لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

مصر مواضع داعش در لیبی را بمباران کرد


مصر مواضع داعش در لیبی را بمباران کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

هواپیماهای ارتش مصر روز دوشنبه ساعاتی پس از انتشار تصاویر ویدیویی توسط «دولت اسلامی» (داعش) که گفته می شود گردن زدن ۲۱ مسیحی قبطی مصری در لیبی را نشان می دهد، اردوگاه های آموزشی و انبار مهمات این گروه در شهر درنه در لیبی را که تحت نفوذ داعش است، هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری ها، نیروی هوایی ارتش لیبی نیز در این حملات شرکت کرده است.

به گفته یکی از فرماندهان نیروی هوایی لیبی، در حملات هوایی ارتش مصر ۴۰ تا ۵۰ پیکارجو کشته شدند و حملات هوایی روز دوشنبه و سه شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر گفت انتقام این کشتار را از داعش می گیرد: «حق تلافی برای مصر محفوظ است و ما با روش های خودمان که مناسب می دانیم از این قاتلان و جانیانی که بویی از انسانیت نبرده اند، انتقام خواهیم گرفت.»

سخنگوی دولت لیبی نیز روز دوشنبه خواستار پایان تحریم تسلیحاتی کشورش شد تا ارتش لیبی بتواند با توان نظامی وارد جنگ با گروه های تروریستی شود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اواخر روز یکشنبه قتل مصری ها را کشتاری بزدلانه و بیرحمانه خواند و گفت وحشیگری داعش حد و مرز ندارد.

رئیس پارلمان لیبی مستقر در طرابلس نیز در سخنانی این اقدام تروریستی را محکوم کرد. وی همچنین حمله صبح روز دوشنبه مصر به شهر درنه را نقض حق حاکمیت ملی لیبی دانست.

کنگره ملی لیبی توسط گروهی مسلح که در تابستان سال گذشته میلادی کنترل طرابلس را در دست گرفت، ابقا شد. از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی، تعدادی گروه اسلام گرای مسلح کنترل لیبی را در دست گرفته اند. برخی از این گروه ها، اخیراً وابستگی خود را به گروه دولت خود خوانده اسلامی اعلام کرده اند و مسئولیت چندین حمله تروریستی را به عهده گرفته اند.

به گزارش دفتر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، رهبران دو کشور فرانسه و مصر در مکالمه تلفنی خود بر نیاز اتخاذ اقدامات قاطع از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در رویارویی با خطر گروه «دولت اسلامی» تاکید کرده اند.

از میان کشورها و تشکیلات اسلامی اتحادیه عرب، رهبران فلسطینی ها در کرانه باختری، و همچنین جمهوری اسلامی ایران کشتار مسیحیان قبطی در لیبی را محکوم کرده اند.

خانواده های مصری روز دوشنبه مراسم عزاداری برای مسیحیان قبطی را که توسط داعش کشته شدند، برگزار کردند.

داعش در تصاویر ویدیویی منتشر شده این کشتار را در تلافی با تخاصم کلیسای مصری ها عنوان کرده است. مسیحیان قبطی حدود ۱۰ درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند و متحمل تبعیض و آزار و اذیت دائم هستند. کلیسای قبطی های مصر در بیانیه ای به پیروان خود گفت مطمئن باشند کشورشان این جنایت را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG