لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

ادامه درگیری‌ها در شرق اوکراین علیرغم توافق طرفین برای آتش بس


ادامه درگیری ها در اوکراین علی رغم توافق آتش بس
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

در حالی که رهبران اروپا به دوام توافق آتش بس برای پایان دادن به بحران اوکراین امید بسته‌اند ، دست کم ۸ سرباز اوکراینی در درگیری با جدایی طلبان در شرق آن کشور کشته و ۳۴ نفر نیز زخمی شدند. در همین حال، وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، رعایت آتش بس که جدایی طلبان طرفدار روسیه همواره آن را نقض کرده‌اند، اولین آزمون در مسیر دشوار رسیدن به صلح در اوکراین است.

ارتش اوکراین می‌گوید، جنگ با جدایی طلبان مرد حمایت روسیه، بویژه در منطقه دبالتسیو، شدت بیشتری گرفته است. این منطقه که تحت محاصره شبه نظامیان جدایی طلب قرار دارد، کانون درگیری‌های نظامی بین ارتش اوکراین و شبه نظامیان هوادار روسیه در روزهای اخیر بوده است.

رهبران آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین، روز پنجشنبه پس از ۱۶ ساعت گفتگوهای فشرده در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، برای برقراری آتش بس بین اوکراین و جدایی طلبان به توافقی دست یافتند که قرار است از سحرگاه یکشنبه به اجرا گذاشته شود.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه با شکننده خواندن توافق برای برقراری آتش در مناطق شرقی اوکراین گفت «توافق به دست آمد و امیدی ایجاد شد، اما شکننده است، زیرا از روز یکشنبه به اجرا گذاشته می‌شود و تا آن زمان اتفاقات بسیاری می‌تواند رخ دهد.»

صدراعظم آلمان نیز گفت برای حصول توافق آتش بس در اوکراین تلاش بسیاری شده است، اما اگر رعایت نشود، امکان اجرای تحریم‌های بیشتر علیه روسیه وجود خواهد داشت.

آنگلا مرکل افزود «اگر (توافق) به خوبی اجرا شود، با شادمانی به ادامه روند صلح ادامه خواهیم داد، اما اگر رعایت نشود، تحریم‌های بیشتر را از نظر دور نخواهیم داشت.»

در همین حال، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران اوکراین، گفت روسیه و جدایی طلبان حتی زمانی که در حال گفتگوهای آتش بس بودند، به تجاوز به اوکراین ادامه دادند. وی افزود «ما در 24 ساعت گذشته دیده ایم روسیه حتی زمانی که مشغول گفتگوی آتش بس بود ، به تجاوز به اوکراین ادامه داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت از سوی دیگر، اوکراین در ماه‌های اخیر نه تنها مفاد توافق مینسک را به اجرا گذاشته، بلکه از تمامی تلاش‌ها برای یافتن راه حل صلح آمیز که به بحران در آن کشور پایان دهد، پشتیبانی کرده است.

XS
SM
MD
LG