لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

مرکل: هنوز فرصت برای دستیابی به صلح در اوکراین وجود دارد


صدراعظم آلمان بر تلاش دیپلماتیک برای برقراری صلح در اوکراین به جای ارسال اسلحه‌های سنگین، تاکید کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در دومین روز از پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ که بر محور بحث‌های مرتبط با بحران اکراین آغاز شد گفت که هنوز فرصت برای برقراری صلح وجود دارد.

خانم مرکل صبح شنبه هفتم فوریه در این کنفرانس در سخنانی با اشاره به تلاش‌های آلمان و فرانسه برای برقراری صلح در اکراین گفت که هنوز مشخص نیست که این تلاش‌ها موفقيت‌آميز باشد و گفت: «من و رئيس جمهوری فرانسه فكر مي‌كنیم ارزش امتحان كردن دارد و آن را به مردم اكراين مديونيم».

پترو پروشنکو رییس جمهوری اکراین هم که در این اجلاس حضور دارد معتقد است پیشنهادی که هدف آن پایان دادن به درگیری‌ها با جدایی‌طلبان است می‌تواند نتیجه‌بخش باشد. پروشنکو درجمع خبرنگاران گفت: «هنوز شانس براى صلح وجود دارد».

يكي از مهمترين موضوعات نشست‌ها و گفتگوهاي جانبي این کنفرانس سه روزه بحث بر سر چگونگي پايان دادن به بحران اكراين است. برخی از کشورها، ادامه مذاکرات با روسیه، که به اعتقاد آنها تعهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به معاهده‌ مینسک پایبند نبوده، را بی‌نتیجه‌ می‌دانند و لزوم کمک نظامی به اکراین برای مقابله با جدایی طلبان‌طرفدار روسیه را مطرح می‌کنند.

انگلا مركل با مخالفت در مقابل بحث لزوم ارسال سلاح به اكراين براي كمك به دولت اين كشور در مبارزه با جدايي‌طلبان، گفت سلاح بيشتر كمكي به پيشرفتي كه اكراين نياز دارد نمي كند. صدر اعظم آلمان گفت در حال حاضر سلاح به اندازه كافي در اين منطقه هست و نتيجه‌اي نداشته است.

آنگلا مرکل گفت: «نمی‌تواند تصور کند که سلاح‌های پیشرفته برای اکراین، ولادیمیر پوتین را متقاعد کند که می‌تواند از نظر نظامی بازنده باشد». این سخنان تشویق حاضران در جلسه را به دنبال داشت.

سناتور لیندزی گراهام که در نشستی پس از سخنرانی صدراعظم آلمان سخن می‌گفت، موضع آنگلا مرکل در قبال روسیه و اکراین را اشتباهی بزرگ دانست.

سرگی لاوروف از دیگر سخنرانان صبح روز شنبه بود. عصر امروز هم پترو پروشنکو در نشست بحران اکراین و امنیت اروپا حضور خواهد داشت.

جو بایدن، حیدر العبادی و مسعود بارزانی از دیگر سخنرانان امروز کنفرانس مونیخ هستند

XS
SM
MD
LG