لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

پوتین: مذاکرات هسته‌ای ایران «پیشرفت اساسی» داشته است


عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
عکس آرشیوی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

رئیس‌جمهوری روسیه در گفتگو با یک روزنامه مصری، از پیشرفت اساسی در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد.

ولادیمیر پوتین در مصاحبه روز دوشنبه خود با روزنامه الاهرام، درباره گفتگوهای هسته‌ای جاری بین گروه ۱+۵ و ایران، گفت نکته مهم این است که هیچ‌کس نباید جویای منفعت یکطرفه از وضعیت باشد، یا این که بخواهد درباره بیش از آنچه مورد نیاز است چانه زنی کند.

به عقیده رئیس جمهوری روسیه، آنچه که مورد نیاز است، یک راه حل متعادل و منصفانه برای برون رفت از این وضعیت پیچیده است.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گفت از یک توافق «خوب» با قدرت‌های جهانی حمایت می‌کند، توافقی که هیچ طرفی به همه خواسته‌هایش نخواهد رسید.

مذاکره‌کنندگان ایران طی روزهای گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، بطور جداگانه با مقامات آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس و روسیه دیدار کردند. در روز پایانی این دیدارها، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت کشورش آماده است به دنیا ثابت کند برنامه هسته‌ای صلح آمیزی دارد.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفت ادامه مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع بر سر برنامه اتمی ایران، پس از ماه مارس (فروردین ماه آینده) در گرو دستیابی به چارچوب یکی توافق کلی تا آن هنگام است.

فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بخشی از سخنرانی خود، فرصت کنونی را یک «فرصت تاریخی» دانست و گفت «در حال حاضر در مرحله‌ حساس یک کار فشرده به سمت راه حل جامع هستیم، به‌طوری که هم حق ایران برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را فراهم کند و هم به ما اطمینان لازم را بدهد که این برنامه صرفا صلح‌آمیز خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG