لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

احمد جنتی: کتاب نویسنده بی پروا و بی اعتقاد نباید مجوز بگیرد


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه دیروز تهران، گفت: «نباید به کتابی که ضداسلامی است مجوز چاپ داده شود. کتاب نویسنده بی‌پروا، بی‌اعتقاد و لاابالی نباید منتشر شود.»

جنتی تاکید کرد که باید مواظب ویروس‌هایی که آثار فرهنگی را از بین می‌برد بود و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر داد که باید اسلامی باشد. باید اسلامی فکر کنند، تصمیم بگیرند و با مسائل برخورد کنند.

او گفت نهادهای مختلف از جمله حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در زمینه فرهنگ فعالند و همچنین سپاه خودش در این قضیه نقش دارد.

او این سخنان را پس از آن ایراد کرد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران گفت: «باید تشخیص خوب و بد را به صاحب‌نظران واقعی و انجمن‌ها و اصحاب قلم و فکر واگذار کنیم و بدانیم هیچ کس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی و افکار عمومی نیست». او تاکید کرد که به دنبال سانسور دولتی نیست.

علی جنتی، فرزند احمد جنتی، که هم‌اکنون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است نیز چندی پیش گفته بود:‌ «ما تصمیم گرفته‌ایم به کتاب نگاه کنیم نه نویسنده اثر. چاپ کتاب ضوابطی دارد که با توجه به آن ضوابط عمل می‌کنیم، اگر مشکلی نباشد کتاب چاپ می‌شود اما اگر مشکلی داشته باشد آن مشکل یا اصلاح می‌شود یا کتاب در نهایت چاپ نمی‌شود. در نهایت به کتاب نگاه می‌کنیم نه به نویسنده».

احمد جنتی در نماز جمعه دیروز درباره عملکرد وزارت ارشاد گفت: «اگر کار اشتباهی انجام می‌شود باید دوستانه تذکر داد. البته آنها علی‌القاعده قبول می‌کنند چون عنادی ندارند، همچنین اگر خدمتی انجام می‌شود باید قدردانی کرد. ضمن اینکه کارهایی انجام شده که آثارش بعدا معلوم می‌شود و به طور کلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خدمات خوبی انجام شده است»

انتشار کتاب در ایران تنها با مجوز دولت ممکن است و ناشران باید برای چاپ هر کتاب مجوز جداگانه از وزارت ارشاد بگیرند. سختگیری دولتی در دادن مجوز نشر کتاب و روند طولانی بررسی در ممیزی کتاب وزارت ارشاد بارها مورد انتقاد نویسندگان و ناشران قرار گرفته است.

احمد جنتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نماز جمعه دیروز تهران، از دستگاه‌های مختلف امنیتی و قضایی خواست تا فعالیت‌های مخالفان حکومت را زیر نظر بگیرند و برای برخورد با آنان آمادگی داشته باشند. او گفت: «البته این وظیفه اطلاعات است و نمی‌دانم که کاری انجام می‌دهند یا خیر.»
XS
SM
MD
LG