لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

ایران بحث بر سر برنامه موشکی در مذاکرات با غرب را رد کرد


ایران بحث بر سر برنامه موشکی در مذاکرات با غرب را رد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00
دانلود

اقدام ایران برای پرتاب ماهواره به فضا، با واکنش‌های مقام‌های آمریکا و ایران روبرو شده است. وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی کرده و این مساله را یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای دانسته، در حالی که معاون وزارت امور خارجه ایران با دفاعی خواندن برنامه موشکی ایران، بحث در این باره را خارج از حیطه مذاکرات هسته‌ای می‌داند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید اینگونه اقدامات ایران، «نگران کننده» است و می‌تواند به برنامه موشکی ایران ربط پیدا کند که «تهدیدی خطرناک» برای منطقه است.

ماهواره «فجر» روز دوشنبه با پیام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به فضا پرتاب شد. مسئولیت برنامه ماهواره‌ای ایران را وزارت دفاع برعهده دارد. نقش پررنگ وزارت دفاع ایران در پرتاب ماهواره فجر، بر نگرانی‌ها افزوده است؛ چرا که موشک ماهواره‌بر می‌تواند کلاهک هسته‌ای نیز حمل کند.

یکی از بحث‌های مذاکرات هسته‌ای ایران وغرب، برنامه موشکی ایران است. برغم ابراز نگرانی آمریکا، مقام‌های ایران بارها اعلام کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند موضوع برنامه موشکی در مذاکرات هسته‌ای با گروه پنج به علاوه یک مطرح شود.

عباس عراقچی قائم مقام وزیر امور خارجه، تاکید کرده است ایران درباره برنامه موشکی خود با هیچکس مذاکره نمی‌کند. این درحالی است که آمریکا می‌گوید این موضوع در مذاکرات مطرح شده است.

همزمان با واکنش‌ها به پرتاب ماهواره ایران، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، خواستار بودجه ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری برای مقابله با تهدید موشک‌های دوربرد کرده شمالی و تهدید احتمالی برنامه موشکی ایران شده است.

مقام‌های تهران می‌گویند برنامه موشکی ایران هدف دفاعی دارد، اما کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله اسرائیل، برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای خود می‌دانند.

XS
SM
MD
LG