لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

واکنش مقام وزارت خارجه آمریکا به پرتاب ماهواره «فجر» ایران


یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبر اقدام ایران در پرتاب یک ماهواره به فضا به صدای آمریکا گفت برنامه موشکی ایران تهدیدی علیه منطقه است و جامعه بین المللی در نگرانی ما از تلاش‌های ایران برای توسعه برنامه موشکی سهیم است.

وی همچنین افزود سازمان ملل متحد چندین قطعنامه در رابطه با منع گسترش فعالیت‌های حساس ایران تصویب کرده است. این قطعنامه‌ها ایران را از هر گونه فعالیت در زمینه موشک‌های بالستیکی قادر به حمل کلاهک هسته‌ای، از جمله استفاده از فناوری موشک‌های بالستیکی، منع می‌کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت این نوع تلاش‌های ایران نشان می‌دهد که چرا ما با در پیش گرفتن راه حل دیپلماتیک در صدد برطرف کردن نگرانی ها در برنامه هسته ایران هستیم. ما باید به اعمال فشارها بر ایران ادامه دهیم تا آن کشور به همه تعهدات بین المللی‌ خود عمل کند.

وی همچنین یکی از مسائلی که در گفتگوها با ایران مطرح کرده‌ایم، چگونگی تعامل با ایران بر سر موشک‌های بالیستیکی است که قادر به حمل کلاهک‌های اتمی هستند. به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا، این مساله مورد بحث قرار گرفته و ادامه خواهد یافت.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به خبر پرتاب ماهواره توسط ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز روز دوشنبه در همین زمینه گفت «یکی از مسائلی که ما در مذاکرات به آن می‌پردازیم، این است که چگونه با برنامه موشک‌های قاره‌پیمایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای مقابله کنیم. این مسئله به بحث گذاشته شده و در آینده هم مطرح خواهد شد.»

روز دوشنبه رسانه های ایران از قرار گرفتن ماهواره‌ای به نام «فجر» در مدار زمین خبر دادند. این چهارمین ماهواره ای است که ایران به فضا پرتاب کرده است.

ایالات متحده و کشورهای همپیمان آن، از این که فعالیت‌های فضایی ایران اهداف نظامی داشته باشد، نگران هستند. موضوعی که ایران آن را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG