لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

شینزو آبه خواستار استفاده از نیروی نظامی برای نجات اتباع ژاپنی شد


شینزو آبه خواستار استفاده از نیروی نظامی برای حفاظت از اتباع ژاپنی شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

نخست وزیر ژاپن از پارلمان خواسته است با دخالت ارتش در عملیات نجات اتباع ژاپنی که در کشورهای دیگر با خطر جانی مواجه می‌شوند موافقت کند. در همین حال دولت اردن روز دوشنبه اعلام کرد مبادله زندانی عراقی با خلبان اردنی منتفی است، زیرا از زنده ماندن خلبان خود مطمئن نشده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه در جلسه کمیته پارلمانی آن کشور، با بیان این که دولت باید اجازه داشته باشد در مواقعی که جان اتباع ژاپنی در مناطق دیگر جهان در خطر است، ارتش را وارد عمل کند، گفت «در حال حاضر اگر یک شهروند ژاپنی و یا عضوی از یک سازمان غیر دولتی ژاپنی در شرایط خطرناک قرار گیرد، ارتش ما تنها می تواند با مجوز دولت کشوری که شهروند ژاپنی در آن جا گرفتار است برای خروج او اقدام کند.»

آقای آبه در ادامه افزود «اما، ما می خواهیم این بحث را آغاز کنیم که ارتش ژاپن بتواند نه فقط برای خروج شهروندانمان که با خطر جانی در کشورهای دیگر مواجه اند، بلکه برای عملیات نجات جان آن ها وارد شود.»

کنجی گوتو دقیقاً یک هفته پس از گردن زده شدن هارونا یوکاوا، دیگر گروگان ژاپنی و دو روز پس از اتمام مهلتی که داعش برای مبادله ساجده الریشاوی، زن تروریست عراقی با معاذ ال کساسبه، خلبان اردنی تعیین کرده بود، گردن زده شد. دولت اردن که پیشتر با مبادله ریشاوی با کساسبه موافقت کرده بود، روز دوشنبه گفت این توافق منتفی است زیرا دیگر از زنده بودن خلبان خود مطمئن نیست. پدر معاذ ال کساسبه از دولت کشورش خواسته است برای تضمین سلامت و آزادی فرزندش از اسارت مذاکره با داعش را جدی بگیرد.

یوشی هیدا سوگا سخنگوی دولت ژاپن، نیز روز دوشنبه در واکنش به قتل کنجی گوتو گفت کشورش به همکاری با جامعه بین المللی در جنگ با این گروه افراطی ادامه خواهد داد.

او در ادامه تاکید کرد «ما به همکاری با جامعه بین المللی ادامه می‌دهیم تا گروه داعش تاوان این جنایات را بدهد. ما همچنین با استفاده از شیوه‌های مؤثر درباره این جنایت تحقیقات جامعی انجام خواهیم داد.»

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به قتل گروگان ژاپنی توسط گروه داعش گفت جامعه جهانی باید برای مبارزه با تروریسم همکاری کند.

از سوی دیگر گزارش شده است که دومین سری از هلیکوپترهای نظامی روسیه برای کمک به دولت عراق در مبارزه با داعش روز یکشنبه وارد بغداد شد. به گفته دولت عراق سری اول این هلیکوپترهای نظامی، نیروی هوایی عراق را قادر به حمله به قلب دشمن کرده است.

XS
SM
MD
LG