لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

صندوق بین‌المللی پول از کاهش رشد اقتصادی جهان خبر داد


با وجود کاهش قیمت نفت، صندوق بین‌المللی پول پیش بینی خود در باره رشد اقتصاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ خورشیدی) را کاهش داده است.

کاهش رشد اقتصادی را الیور بلانچارد، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول (آی.ام.اف) روز سه‌‌شنبه در یک نشست خبری در پکن، هنگام ارائه گزارش سالانه صندوق، اعلام کرد و گفت آی.ام.اف در چشم انداز اقتصادی ماه اکتبر تجدید نظر کرده و آن را برای سال جاری و سال آینده میلادی ۳ دهم درصد کاهش داده است.

وی در ادامه افزود صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصاد جهانی در سال جاری را ۳ و نیم درصد، و برای سال آینده ۳ و هفت دهم درصد برآورد کرده است.

به گفته آقای بلانچارد «در میان کشورهای پیشرفته صنعتی جهان، رشد اقتصادی ایالات متحده به مراتب بهتر از اروپا و ژاپن خواهد بود، ولی لازم به یادآوری است که رشد اقتصادی در بسیاری از اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال رشد، هنوز به مراتب بالاتر از رشد اقتصادی آمریکا است.»

با وجود کاهش در نرخ پیش بینی شده قبلی صندوق بین‌المللی پول، آقای بلانچارد معتقد است رشد اقتصادی جهانی نسبت به سال گذشته سریع‌تر خواهد شد و آن را عمدتاً ناشی از افزایش سریع رشد اقتصادی آمریکا دانست.

آی.ام.اف همچنین رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته صنعتی جهان را در دو سال آینده ۲ و چهار دهم درصد، و رشد اقتصادی کشورهای عمده درحال توسعه در سال جاری میلادی را ۴ و سه دهم درصد، و برای سال ۲۰۱۴ نیز، ۴ و ۷ دهم درصد تخمین زده است.

روز سه‌شنبه همچنین گفته شد بر اساس پیش بینی‌های جدید، از رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۵ میلادی کاسته خواهد شد و به ۶ و سه دهم درصد کاهش خواهد یافت.

پیش از برگزاری نشست خبری آی.آم.اف، مقامات پکن از رشد ۷ و چهار دهم درصدی رشد اقتصادی این کشور خبر دادند،که پائین ترین رقم رشد در ۲۴ سال گذشته بشمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG