لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

سریعترین پیشرفت اقتصادی آمريکا در يک دهه


ایالات متحده در حال حاضر احتمالا درخشان‌ترین نقطه در چشم انداز تلخ اقتصادی جهانی است

اقتصاد ایالات متحده سریعتر از آنچه که پيشتر تصور می‌شد در حال پیشرفت است. اين امر موجب شده است تا بزرگترین اقتصاد جهان از قوی‌ترین رشد در بیش از یک دهه برخوردار شود .

اقتصادهای بزرگ اروپا و آسیا در حال کند شدن هستند، اما ایالات متحده روز سه‌شنبه ۴ آذرماه (۲۵ نوامبر) اعلام کرد که اقتصاد آمریکا از ژوئيه تا سپتامبر گذشته ۳ و ۹ دهم درصد جهش داشت که از تخمين چند هفته پيش دولت آمريکا مبنی بر رشد ۳و نيم درصدی بالاتر است.

اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم ۴ و ۶ دهم درصد رشد کرد. اين به معنی آن است‌که در ۶ ماه از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیشترین رشد را داشته است.

دولت گفت افزايش خرج پول توسط مصرف‌کنندگان همراه با سرمایه‌گذاری بیشتر صاحبان کسب‌وکار، افزايش صادرات و کاهش واردات، رشد سه ماهه سوم را موجب شده است.

ایالات متحده در حال حاضر احتمالا درخشان‌ترین نقطه در چشم انداز تیره اقتصادی جهان است.

بلوک ۱۸ کشور حوزه يورو در اروپا، که مجموعا اقتصادی بزرگتر از ایالات متحده را تشکيل می‌دهد، به رکود اقتصادی نزديک شده است. رشد چین، که بلحاظ حجم اقتصاد ملی پس از آمريکا در رتبه دوم قرار دارد، بطرز قابل توجهی کند، و سومين اقتصاد جهان، يعنی ژاپن، وارد رکود شده است.

تحلیل‌گران اقتصادی آمریکا می‌گويند ممکن است در سه ماه آخر سال جاری رشد اقتصادی آمریکا به حدود ۲ و نيم درصد تنزل کند، اما انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۵ مجددا شتاب بگیرد و به ۳ درصد برسد.

XS
SM
MD
LG