لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۳

اتحادیه اروپا از کشورهای عرب خواست به مبارزه با تروریسم بپیوندند


همکاری اتحادیه اروپا و کشورهای عرب برای مبارزه با تروریسم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل، پایتخت بلژیک، در مورد همکاری بین‌المللی برای یافتن اعضای گروه‌های تروریستی گفتگو کردند. دبیرکل اتحادیه عرب نیز در این نشست حضور داشت.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، مبارزه با پدیده تروریسم و افراط‌گرایی در دستور کار نشست جهانی اقتصاد در داووس سوئیس نیز خواهد بود.

این در حالی است که اعتراض مسلمانان به کاریکاتورهای شارلی ابدو و طرفداران این نشریه طنز، در بسیاری از کشورها ادامه دارد. روز دوشنبه هزاران نفر در چچن، در جنوب روسیه تظاهرات کردند.

رمضان قدیرف رهبر طرفدار مسکو در چچن از هم‌کیشان خود خواست تحریک نشوند و گفت «ما به همه مسلمانان جهان می‌گوییم نگذارید از شما برای بر هم زدن ثبات کشورمان استفاده کنند. به عنوان مدافعان روسیه همیشه روی ما حساب شده است و امروز می‌توانیم در مقابل دشمنان کشور بایستیم.»

در پی حمله تروریستی اواسط دی ماه پاریس که ۱۷ کشته بر جای گذاشت، کشورهای اروپایی تدابیر امنیتی را تقویت کرده‌اند و در صدد یافتن گروه‌های تروریستی و رابطهای آنها در خارج از منطقه هستند.

فیلیپ کاپون، دبیرکل اتحادیه پلیس فرانسه در این زمینه گفت «بانک‌های اطلاعاتی مجرمین فرانسه، یک دهه عقب است. چرا؟ چون این بانک‌های اطلاعاتی با هم ارتباط ندارند و بخ‌های مختلف پلیس نیز به آن دسترسی ندارند. مرتب به روز نمی‌شوند. اطلاعاتی آنجا وجود دارد که دیگر لزومی ندارد باشند، و اطلاعاتی هم هست که باید به آنها اضافه شود.»

حملات تروریستی در کشورهای با اکثریت مسلمان، بیشتر قربانی گرفته است تا در غرب. اتحادیه اروپا از کشورهای عضو اتحادیه عرب خواسته است در مبارزه با تروریسم با اروپا متحد شوند.

به گفته فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا «نه تنها تهدید، همانی است که ما در پاریس دیدیم، بلکه به دیگر مناطق جهان هم گسترش یافته است، از جمله در کشورهای مسلمان و ما باید همکاریمان را تقویت کنیم.»

دبیرکل اتحادیه عرب قول همکاری در مبارزه با ایدئولوژی‌های افراطی داده است، اما گفته است اتحادیه در عملیات نظامی با پیکارجویان اسلامگرا شرکت نخواهد کرد.

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفته است «اتحادیه عرب به پیمانی نخواهد پیوست. اتحادیه عرب تمایلی به استفاده از سلاح ندارد. اینجا صحبت از یک درگیری فراگیر است، درگیری فلسفی، اقتصادی، مذهبی، رسانه‌ای، تعلیم و تربیتی. باید با همه اینها مبارزه کرد و ما در آن سهیم هستیم. اما کاری با بعد نظامی آن نداریم.»

موضوع مبارزه با تروریسم در نشست جهانی امسال اقتصاد در داووس سوئیس نیز مطرح می‌شود. کلاس شواب، بنیانگذار این نشست می‌گوید «نمی‌شود با تروریسم فقط در سطح ملی مبارزه کرد؛ همکاری بین‌المللی می‌طلبد.»

وی همچنین معتقد است رهبران کشورها باید هماهنگی بیشتری در جلوگیری از تروریسم داشته باشند.

XS
SM
MD
LG