لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

شورشیان حوثی به کاخ ریاست جمهوری یمن حمله کردند


یکی از نیروهای حوثی یمن در حال نگهبانی در یک خیابان منتهی به کاخ ریاست جمهوری در صنعا - ۳۰ دی ۱۳۹۳
یکی از نیروهای حوثی یمن در حال نگهبانی در یک خیابان منتهی به کاخ ریاست جمهوری در صنعا - ۳۰ دی ۱۳۹۳

رسانه‌ها به نقل از شاهدان عینی گزارش دادند شبه نظامیان شیعه حوثی روز سه‌شنبه و پس از درگیری جزئی با نیروهای گارد ریاست جمهوری، وارد مجموعه کاخ ریاست جمهوری در صنعا، پایتخت یمن شدند.

حملات در حالی صورت گرفت که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و نمایندگان گروه‌های شورشی رقیب در صنعا در باره راه‌های برقراری آتش بس به گفت و گو نشسته بودند.

وزیر اطلاعات یمن با انتشار پیامی در توئیتر خبر داد که شورشیان حوثی از روی بام ساختمان‌های مقابل، اقامتگاه رئیس جمهوری را گلوله باران کرده‌اند. به گفته او شورشیان مسلح همزمان به کاخ ریاست جمهوری نیز حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شورشیان اقامتگاه منصور هادی را، در حالی که وی در داخل آن بود، به مدت نیم ساعت زیر آتش گرفتند، اما به رئیس جمهوری آسیب نرسید.

یک فرمانده ارتش یمن نیز حمله شورشیان به کاخ ریاست جمهوری و همچنین غارت انبار اسلحه را تایید کرده بود.

درگیری‌های روز گذشته، ۹ کشته و ۶۷ زخمی بر جای گذاشت و بحران در این کشور فقیر عربی را عمیق‌تر کرد. روز دوشنبه شورشیان حوثی کنترل رسانه دولتی یمن را به دست گرفتند و با سربازان دولتی در اطراف کاخ رئیس جمهوری درگیر شدند.

یک مقام یمنی، این درگیری را «اقدام به کودتا» توصیف کرده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این وقایع، موقیت منصور هادی، که از حمایت ایالات متحده برخوردار است، را به خطر خواهد انداخت و اقتدار او را بیشتر به چالش خواهد کشید.

وقوع چنین درگیری‌هایی در یمن، اقدامات واشنگتن و متحدان آن برای پیکار با گروه‌های مرتبط با القاعده در شبه جزیره عربستان را تضعیف می‌کند. القاعده یمن یکی از خطرناکترین شبکه‌های تروریستی جهان است.

XS
SM
MD
LG