لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

بزرگترین ناو هواپیمابر فرانسه به خاورمیانه اعزام می‌شود


فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه

رئیس جمهوری فرانسه با اعزام یکی از بزرگترین ناوهای هواپیمابر آن کشور به خاورمیانه، مشارکت کشورش در حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را افزایش می‌دهد.

فرانسوا اولاند روز چهارشنبه از عرشه ناو شارل دوگل، پاسخ کند جامعه بین‌المللی به پیکارجویان داعش را، که بر بخش‌هایی از عراق و سوریه مسلط شده‌اند، محکوم کرد و خطاب به سربازان گفت وضعیت فعلی، حضور ناو در منطقه را توجیه می‌کند.

اعزام این ناو جنگی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که قانون‌‌گذاران فرانسه رای دادند دخالت نیروی نظامی آن کشور در نبرد هوایی علیه گروه داعش گسترش پیدا کند. فرانسه یکی از نخستین شریکان ائتلاف به رهبری آمریکا بود.

در این میان، تمام نسخه‌های نخستین شماره مجله طنز شارلی ابدو از هنگام کشتار کارکنان آن در هفته گذشته، روز چهارشنبه در فرانسه به فروش رفت، در حالی که چندین کشور در مخالفت با انتشار تصویری از پیامبر مسلمانان در روی جلد آن، واکنش‌های تندی نشان دادند.

چند روحانی مسلمان، از جمله مفتی اعظم اورشلیم، نیز از جدیدترین شماره شارلی ابدو انتقاد کردند.

محمد احمد حسین حمله تروریستی به دفتر مجله را محکوم کرد، اما آن را به به دلیل چاپ تصویری که به گفته او به مسلمانان سراسر جهان اهانت می‌کند، به باد انتقاد گرفت.

شاخه القاعده در یمن رسما مسئولیت حمله را برعهده گرفت و آن را انتقام‌گیری توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG