لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

تازه ترین تحولات عراق

۰۸:۱۸ ۲۷.۴.۱۳۹۳

خبرگزاری اسوشیتد پرس، از قول فرماندهان شبه نظامی شیعی و مسئولان دولتی عراق می نویسد قاسم سلیمانی، در خطوط مقدم جبهه جنگ عراق با پیکارجویان سنی داعش، به عنوان تاکتیسین اصلی، همراه با ۱۲۰ مشاور خود از سپاه پاسداران، شبه نظامیان شیعی و نیروهای حکومتی عراق را در کوچک ترین جزئیات نبرد هدایت می کند. نویسندگان این گزارش می نویسند، این حضور حیرت آور قاسم سلیمانی، هم میزان وابستگی حکومت شیعه عراق به متحد خود در تهران را نشان می دهد، و هم نقطه مقابل برخورد روش مند و محتاطانه تر آمریکا، رقیب ایران در نفوذ در عراق، ارزیابی می شود. جنگ جویان شیعی اکنون از ایرانیان که در هنگامه نبرد دوشادوش آنان قرار گرفتند – تا جایی که دو تن از مشاوران در جنگ کشته شدند- بت سازی می کنند. واین در حالی ست که مقام های حکومتی عراق ازآمریکا گله مندند که به کمک شان نیامده است.

۱۳:۲۸ ۲۶.۴.۱۳۹۳

رویترز روز چهارشنبه گزارش داد نمایندگان شورشیان سنی اسلام گرا، افسران سابق و چهره های حزب سابق بعث، و صدها نفر از شخصیت های قبیله ای سنی عراق در یک جلسه در امان، پایتخت اردن که پشت درهای بسته برگزار شد توافق کردند تا تصرف بغداد و براندازی نظام سیاسی حاکم از درگیری با نیروهای دولتی دست بر ندارند.

۱۳:۵۶ ۲۵.۴.۱۳۹۳

رویترز: ارتش عراق با مقاومت شدید پیکارجویان گروه سنی دولت اسلامی مواجه شد، نتوانست تکریت را تصرف کند و عقب نشینی کرد.

۱۴:۴۵ ۲۴.۴.۱۳۹۳

رویترز: ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه روز سه شنبه برای پس گرفتن کنترل تکریت از پیکارجویان گروه سنی «دولت اسلامی»، به این شهر حمله کردند. وزارت دفاع عراق گفت نیروهای زمینی با پشتیبانی نیروی هوایی حمله خود را آغاز کردند.

۱۴:۰۳ ۲۴.۴.۱۳۹۳

پارلمان عراق برای بحث در مورد تشکیل دولت جدید روز سه شنبه تشکیل جلسه داد. رئیس موقت پارلمان عراق از نمایندگان خواست برای انتخاب ریاست دائم پارلمان رای بدهند. رئیس پارلمان، یکی از سه سمتی است که باید برای تشکیل دولت جدید در عراق در مورد آن تصمیم گیری شود.

۱۵:۱۲ ۲۰.۴.۱۳۹۳

پس از تصاحب مواد اتمی از یک دانشگاه موصل توسط شورشیان اسلامگرای داعش، دولت عراق خواستار کمک بین المللی شد. اما کارشناسان نظامی هرگونه خطر عمده ناشی از آن مواد را رد می کنند.

۱۳:۴۵ ۱۹.۴.۱۳۹۳

با بالاگرفتن اختلافات میان بغداد و مقامات کردستان عراق، بلوک سیاسی کردی عراق روز پنجشنبه گفت وزیران خود را از دولت نوری المالکی بیرون می کشد.

۱۶:۱۵ ۱۷.۴.۱۳۹۳

نمایندگان پارلمان عراق توافق کردند نشست بعدی در روز یکشنبه باشد. پارلمان باید رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان را انتخاب کند.

۱۴:۵۲ ۱۶.۴.۱۳۹۳

خبرگزاری فرانسه: موضع ترکیه در قبال استقلال کردستان نرم تر شده و آنکارا با استقلال کردستان عراق مخالفتی ندارد.

۱۱:۳۲ ۱۶.۴.۱۳۹۳

فایننشال تایمز: بانک های غربی نگران امنیت خود در عراق هستند و خروج از این کشور را آغاز کرده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG