لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

تظاهرات مخالفان کودتای نظامی در تایلند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

تایلند در ۸۰ سال گذشته شاهد ۱۲ کودتای نظامی بوده است.

به رغم دستور شورای نظامی حاکم بر تایلند مبنی بر منع اجتماعات گسترده در کشور، درگیری میان نیروهای امنیتی با معترضان به کودتا در شهرهای مختلف آن کشور همچنان ادامه دارد.

از بامداد یکشنبه سربازان در خیابان های بانگوک اقدام به بازداشت تظاهرکنندگان کردند.

روز شنبه شورای نظامیان به رهبری ژنرال پرایوت چانوچا فرمانده کل ارتش تایلند، یک روز بعد از آن که خود را نخست وزیر کشور خواند، سنا را منحل کرد و این تنها نهاد نیمه انتخابی و دموکراتیک کشور را حذف کرد. وی این اقدامات را برای بازگرداندن نظم عمومی و انجام اصلاحات سیاسی لازم قلمداد کرد.

شورای نظامیان حاکم بر تایلند همچنین گفتند یینگلاک شیناوات نخست وزیر پیشین و دیگر مقاماتی را که در کودتای هفته گذشته خلع شده اند، یک هفته در بازداشت نگه می دارند.

کودتای نظامی تایلند انتقاد جهانی را به دنبال داشته است. وزارت دفاع آمریکا روز شنبه لغو رزمایش های نظامی با تایلند، و دیدار برنامه ریزی شده مقامات نظامی دو کشور را اعلام کرد. آدمیرال جان کربی گفت براساس قوانین و «اصول دموکراتیک» آمریکا لازم می دانیم در کمک و همکاری نظامی با تایلند تجدید نظر کنیم.

وزارت دفاع آمریکا روز شنبه ارتش تایلند را به پایان دادن به کودتا و «بازگرداندن روند حکومت دموکراتیک به کشور و گشودن راه برگزاری انتخابات» فراخواند.

ایالات متحده در پی کودتای تایلند، کمک ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری به آن کشور را به حال تعلیق درآورده است. وزارت خارجه آمریکا نیز به شهروندان آمریکایی هشدار داد تا از سفرهای غیرضروری به تایلند پرهیز کنند.

تایلند در شش ماه گذشته صحنه مناقشات سیاسی و تظاهراتی بوده که گاه به خشونت کشیده شده است. اوایل ماه مه دادگاه قانون اساسی تایلند دستور داد خانم یینگلاک شیناوات را به اتهام سوء استفاده از قدرت و پارتی بازی از سمت خود کنار گذاشته شود.
XS
SM
MD
LG