لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

تایید صلاحیت اسد برای شرکت در انتخابات سوریه


عکس آرشیوی - بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه
عکس آرشیوی - بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه

دادگاه قانون اساسی سوریه روز یکشنبه اعلام کرد بشار اسد رئیس دولت حاکم بر آن کشور، به همراه ۲ نامزد دیگر، در انتخابات ریاست جمهوری آینده که قرار است روز ۱۳ خرداد ماه (۳ ژوئن) سال جاری برگزار شود، به رقابت خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۲۴ داوطلب برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند. انتخاباتی که غرب و کشورهای عربی مخالف حکومت دمشق از آن به «نمایشی مسخره از دموکراسی» یاد کرده اند، و انتظار می رود که اسد پیروز نهایی آن باشد.

سخنگوی دادگاه قانون اساسی سوریه در سخنانی که از تلویزیون آن کشور پخش می شد گفت بر اساس قانون انتخابات، تنها سه نفر از میان داوطلبانی که ثبت نام کرده بودند واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو هستند.

بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه، بیش از سه سال است با اعتراض های گسترده گروه های مخالف خود روبروست است، و در حالی که شمار قربانیان درگیری های خونبار آن کشور از مرز ۱۵۰ هزار نفر گذشته، قصد دارد برای سومین دوره پیاپی در مقام خود باقی بماند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه هر ۷ سال یک بار برگزار می شود و بشار اسد که از سال ۲۰۰۰ میلادی، با جانشینی پدرش حافظ اسد، به مقام ریاست جمهوری سوریه رسید، در سال ۲۰۰۷ نیز در انتخاباتی که تنها خود او نامزد آن بود، برای بار دوم با کسب ۹۷ درصد آرا در آن مقام باقی ماند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، رقبای اسد در انتخابات آتی دو تن نمایندگان مجلس آن کشور خواهند بود به نام های، حسن بن عبدالله النوری، ۵۴ ساله، نماینده دمشق، و ماهر عبدالحفیظ حجار، ۴۳ ساله، نماینده شهر حلب.

همزمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس از فعالان حاضر در سوریه نقل کرده که در جریان درگیری های سنگین روز یکشنبه که بین گروه های اسلامگرای رقیب در مناطق شرقی سوریه رخ داد، بیش از ۶۰ ستیزه جو کشته و هزاران نفر مجبور به ترک خانه های خود شدند.

در عین حال گفتگوها برای فراهم کردن شرایط برای خروج شورشیان از شهر آشوب زده حمص ادامه دارد.

شورشیان در حمص روز جمعه موافقت کرده بودند که از مناطق تحت کنترل خود، در برابر عبور امن به مناطق دیگر تحت کنترل مخالفان، خارج شوند. این توافق پس از آن به دست آمد که نیروهای بشار اسد این نواحی را محاصره کردند. اما رسانه ها روز شنبه خبر دادند که خروج ستیزه جویان از حمص به تاخیر افتاده است، اما آتش بس در آن منطقه همچنان برقرار است.
XS
SM
MD
LG