لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

دیدار جنجالی نخست وزیر ژاپن از یک معبد جنگ جهانی


شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در یک اقدام جنجال برانگیز، از یک معبد مربوط به جنگ جهانی که همسایگانش آن را نماد گذشته نظامی ژاپن می دانند، دیدن کرد.

نخست وزیر ژاپن گفت دیدار روز پنجشنبه او از معبد یاسوکونی در توکیو به قصد ناراحت کردن همسایگان ژاپن نبوده، بلکه وعده ای است که توکیو دوباره جنگ نمی کند.

شینزو آبه گفت: من برای آرامش روح کسانی که جنگ زندگی آنها را گرفت، دعا کردم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اقدام نخست وزیر ژاپن را فورا محکوم کرد. کین گانگ گفت بازدید نخست وزیر ژاپن برای مردم چین «کاملا غیر قابل قبول است.»

خبرگزاری شینهوا چین گزارش داد دولت این کشور به اقدام ژاپن اعتراض خواهد کرد.

دیدار جنجالی نخست وزیر ژاپن از یک معبد جنگ جهانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00
دانلود

یو جینرویانگ، وزیر فرهنگ، ورزش، و گردشگری کره جنوبی نیز گفت اقدام نخست وزیر ژاپن به روابط ژاپن - کره آسیب می زند.

سفارت آمریکا در توکیو در بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده از اینکه رهبران ژاپن اقدامی مرتکب شده اند که تنش با همسایگان را افزایش می دهد، «نا امید» شده است.

معبد یاسوکونی ژاپن، بنایی است که یاد حدود ۲ میلیون و پانصد هزار نفر از کشته های جنگ جهانی دوم از جمله ۱۴ محکوم جنایات جنگی را گرامی می دارد.

رهبران ژاپن معمولا از این بنا بازدید می کنند، اما این اولین بار از سال ۲۰۰۶ است که یک نخست وزیر به این مکان می رود.

شینزو آبه، به که به داشتن دیدگاه های تند شهرت دارد، دقیقا در ۱۲۰ امین سالگرد تولد مائو تسه تونگ، بنیانگذار چین از این معبد دیدن کرد. روابط ژاپن و چین بر سر یک سری جزایر خالی از سکنه مورد مناقشه و همچنین ایجاد یک منطقه دفاع هوایی از سوی چین بر فراز این جزایر پر تنش شده است.

آبه روز پنجشنبه گفت امیدوار است روابط دوستانه با چین و کره جنوبی، که هر دو در جنگ جهانی دوم قربانی ژاپن بودند، ادامه یابد.
XS
SM
MD
LG