لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

مروری بر اخبار اقتصادی ایران


سبد کالا
روزنامه شرق از اعلام فهرست جدید مشمولان سبد کالا در هفته اول اسفند ماه خبر داده است. فهرست اول ۱۱ میلیون نفر سرپرست خانوار را در بر گرفت و در فهرست جدید ۱۶ میلیون خانوار مشمول دریافت سبد کالا می شوند.

در مرحله اول توزیع سبد کالا تنها کارگران و مستمری ‌بگیران تامین اجتماعی می‌توانستند سبد کالا دریافت کنند که حقوقشان کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در ماه بود. در نوبت دوم شرط حقوق از شرایط دریافت حذف شده و این بار بازنشستگان و تمامی مشمولان قانون کار باید سبد کالا دریافت کنند. با توجه به حداقل دستمزد ۴۷۸ هزار تومانی عملا بسیاری از کارگران ایرانی از دریافت این سبد کالا محروم شدند. این مساله انتقادات زیادی را متوجه دولت کرد و برخی افراد و نهادها از جمله رئیس مجلس ایران خواستار اصلاح نحوه توزیع سبد کالا شد.

تورم
بنا به آمار بانک مرکزی ایران، قیمت میوه در هفته آخر بهمن امسال نزدیک به ۳۲ درصد نسبت به سال قبل و قیمت سبزی نزدیک به ۷۰ درصد نسبت به سال قبل بالا رفته است.
روزنامه شرق به نقل آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی ایران درباره تبعات افزایش قیمت مواد اولیه اساسی بر قیمت خودروهای تولیدی هشدار داد و گفت با نزدیک شدن به پایان سال شاهد زمزمه های افزایش قیمت مواد اولیه اساسی صنعت خودرو از جمله فولاد و محصولات پتروشیمی هستیم. او گفت «هرگونه افزایش قیمت این مواد، رشد قیمت خودروهای تولیدی را به دنبال خواهد داشت.»

سایت خبری تابناک نیز از مدیر عامل ایران خودرو، نقل کرده که «بهای محصولات این شرکت از سال آینده افزایش خواهد یافت.» مدیرعامل ایران خودرو گفته است این افزایش «حداقل» خواهد بود.


بورس و سهام
خبرگزاری ایسنا از بازگشت تعادل به بورس اوراق بهادار تهران پس از تلاطم های سخت یک ماه قبل خبر داد و گفت بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته بعد از عمال شرایط جدید از سوی سازمان بورس و همچنین قول وزیر اقتصاد در حمایت از بورس با افزایش ۲.۳ درصدی همراه بود. همچنین شاخص بورس پس از مدت ها نزول روند صعودی را آغاز کرده است.

نرخ فروش دلار در بازار ارز ایران در روز جمعه ۲۹۵۳ تومان بود. سکه طرح قدیم و جدید ۹۳۴ هزار تومان، نیم سکه ۴۷۸ هزار تومان و ربع سکه ۲۷۸ هزار تومان معامله شد.
XS
SM
MD
LG