لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

دستگیری های تازه در ارتباط با بمب گذاری های بوستون


پلیس بوستون می گوید سه مظنون دیگر به عنوان بخشی از تحقیقات درباره بمب گذاری های مرگبار در ماراتون بازداشت شده اند.

مقامات پلیس و یک وکیل مدافع دو نفر از بازداشت شدگان را شهروندان قزاقستان معرفی کردند که برای تحصیل در دانشگاه ماساچوست در دارتموث به آمریکا آمدند.

دو مظنون، که دیاس غدیربایف و عظمت تاژایاکف شناسایی شده اند، بیش از یک هفته به اتهام نقض ویزاهای دانشجویی در بازداشت بوده اند. مظنون سوم که شهروندامریکاست، معرفی نشده است.

مقامات به خبرگزاری ها گفته اند مظنونین گویا شواهد مرتبط با بمب گذاری ها را از بین برده اند.

روزنامه واشنگتن پست این سه نفر را دوستان جوهر تسارنایف ۱۹ ساله معرفی کرده است، که به ارتکاب بمب گذاری های بوستون همراه با برادرش تامرلان تسارنایف متهم شده است.

دو مجری قانون که خواسته اند معرفی نشوند گفته اند این سه نفر پس از بمب گذاری ها، به درخواست جوهر تسارنایف، اقلامی را به یک جایگاه ويژه دفن زباله در نزدیکی بوستون حمل کرده و ریخته بودند.

کارآگاهان اف بی آی هفته گذشته پس از دریافت سرنخی حاکی از وجود شواهدی در آنجا، محل را بازرسی و تفتیش کرده بودند.

مقامات قبلاً می گفتند به باور آنها مظنونین به تنهایی عمل کرده اند.
در این میان، بیوه تامرلان تسارنف مظنون بمب گذاری دربوستون درخواست کرده است جسد اوبه بستگانش تحویل داده شود.
در حالی که مقامات آمریکایی به بازجویی از کاترین راسل ادامه می دهند، وکیلش روز چهارشنبه گفت اومی خواهد جسد شوهرش به خانواده تسارنف تحویل داده شود. پدر تامرلان هفته پیش گفت می خواهد پسرش را که درپی تیراندازی با پلیس کشته شد دفن کند.
بازجویان در این هفته ساعتها از راسل پرسش کردند، آنها می خواهند بدانند او در مورد شوهر ۲۶ ساله اش و برادر وی جوهر و این که آیا آنها درانجام حمله ۱۵ آوریل از کسی یا کسانی کمک گرفته اند یا نه، چه می داند.

مقامات امریکایی نمونه های دی ان ا ازخانه والدین راسل در ایالت رودآیلند جمع کردند. تحقیقگران پس ازیافتن دی ان ان یک زن روی یکی از دیگ های زودپز، سعی دارند بفهمند چه کس دیگری احتمالا در آماده ساختن آنها که حاوی مواد منفجره بود دخالت داشت.
برخی از قانون گذاران آمریکا از سازمانهای اطلاعاتی به دلیل نادیده گرفتن اطلاعاتی که نشان می داد تامرلان تسارنف به یک اسلامگرای رادیکال تبدیل می شود انتقاد کرده اند.
پرزیدنت اوباما روز سه شنبه گفت بررسی کامل جمع آوری اطلاعات درباره تسارنف جریان دارد، اما این انتقاد را که نهادهای اطلاعاتی خوب عمل نکردند، نادرست دانست.
XS
SM
MD
LG