لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

گفتگوی اوباما و پوتین در مورد همکاری های امنیتی


مسوولان در روسیه می گویند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بر سر افزایش تماس های سازمان های اطلاعاتی دو کشور توافق کردند. این توافق به دنبال بمب گذاری اخیر در شهر بوستون آمریکا صورت می گیرد.

رهبران آمریکا و روسیه روز دوشنبه به صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کردند. کاخ سفید می گوید آقای اوباما از همکاری نزدیک روسیه با آمریکا در خصوص پرونده بمب گذاری بوستون قدردانی کرده است.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد روسای جمهوری دو کشور در ماه سپتامبر یک نشست دو جانبه برگزار می کنند.

مسوولان آمریکایی و روسی می گویند رهبران دو کشور در مورد همکاری های امنیتی آینده از جمله مسائل امنیتی المپیک زمستانی ۲۰۱۴ که در شهر سوچی روسیه برگزار می شود، صحبت کردند.

کاخ سفید می گوید رهبران روسیه و آمریکا همچنین وضعیت سوریه را بررسی کردند و باراک اوباما بر نگرانی خود در مورد تسلیحات شیمیایی سوریه تاکید کرد.

تامرلان تسارنایف و برادرش جوهر تسارنایف، دو متهم بمب گذاری بوستون از روسیه به منطقه بوستون مهاجرت کرده بوند.

مقامات روسی بیش از دو سال پیش در تماسی با مقامات آمریکایی، نگرانی خود را درباره آنها بیان کرده بودند. اما سرانجام پرونده تحقیق درمورد این خانواده در آمریکا اواخر بهار ۲۰۱۱ بسته شد.

چند روز پیش، مقامات روسی به بازپرسان آمریکایی اطلاع دادند که آنها به طور مخفیانه یک مکالمه تلفنی را که در آن مادر تامرلان به صورت مبهم درباره جهاد با پسرش سخن گفته است، ضبط کرده بودند.
XS
SM
MD
LG