لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

سفر نمایندگان مجلس در ایران به جزایر سه گانه لغو شد


سفر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جزایر سه گانه مورد مناقشه میان ایران و امارات در خلیج فارس، لغو شد. پیش از این مقامات اماراتی به این سفر اعتراض کرده بودند.

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز پنجشنبه به خبرگزاری فارس گفت سفر صبح امروز اعضای کمیسیون امنیت ملی به ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ، به دلیل «برودت هوا و بارش سنگین برف» فعلا لغو شده است.

او زمان خاصی را برای سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی به این جزایر اعلام نکرد. به گفته اسماعیل کوثری، ٢٠ اسفند ماه در مجلس شورای اسلامی در این باره تصمیم گیری می شود.

روزنامه گلف نیوز، چاپ امارات، حدود چهار هفته پیش، با اشاره به قصد سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به جزایر سه گانه در خلیج فارس، در مطلبی آنها را بخشی از خاک امارات خواند و نوشت که سیاستمداران ایرانی نباید به این سه جزیره سفر کنند.

ایران بر مالکیت خود بر تنب بزرگ، تنب کوچک، و ابوموسی تاکید دارد.

احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ابتدا در اوایل بهمن ماه امسال اعلام کرده بود که نمایندگان مجلس ایران اواخر بهمن به این جزایر سفر می کنند، اما این سفر در آن ماه انجام نشد.

آقای شوهانی قصد از انجام این سفر را «آشنایی با توانمندی های نیروی دریایی ارتش و سپاه» اعلام کرده بود.

یکشنبه گذشته، وزیر امورخارجه بحرین، ایران را متهم به اشغال سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک کرد. بحرین، ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می کند.

به دنبال اظهارات وزیر امورخارجه بحرین، روز دوشنبه گذشته، منصور حقیقت پور نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی به سایت «خانه ملت» گفت :« کمیسیون امنیت ملی مقتدرانه به جزایر سه‌گانه سفر می‌کند.»

آقای حقیقت پور گفت:« سفر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جزایر سه‌گانه هیچ ارتباطی به مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس ندارد.»

سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران به جزیره ابوموسی در فروردین ماه امسال نیز اعتراض تند امارات متحده عربی را به دنبال داشت.
XS
SM
MD
LG