لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

مالکيت جزاير سه گانه در کانون يک بحران سياسی در خليج فارس


مالکيت جزاير سه گانه در کانون يک بحران سياسی در خليج فارس
مالکيت جزاير سه گانه در کانون يک بحران سياسی در خليج فارس

با بالا گرفتن تنش ميان ايران و امارات متحده عربی بر سر مالکيت جزاير سه گانه ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک، فرمانده نيروی زمينی ارتش جمهوری اسلامی تهديد کرد اگر اختلاف ها بر سر اين جزاير از طريق ديپلماسی، موثر واقع نشود، نيروهای نظامی ايران آماده عملند. در همين حال سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می گويد مالکيت ايران بر جزاير سه گانه غيرقابل مذاکره است.

اختلاف امارات متحده عربی با ايران بر سر جزاير سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک از چهار دهه پيش وجود داشته، اما اين اختلاف ها در پی سفر اخير محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی به جزيره ابوموسی و تاکيد دوباره بر حاکميت ايران، جای خود را به جنگ لفظی و تنش هايی داده است که همچنان ادامه دارد.

احمدرضا پوردستان، فرمانده نيروی زمينی ارتش جمهوری اسلامی در حاشيه همايش روز ارتش با تاکيد بر تعلق جزاير سه گانه به ايران از آمادگی نيروهای نظامی جمهوری اسلامی برای دفاع قاطعانه از حق حاکميت ايران بر اين جزاير، خبر داد. آقای پوردستان گفت اگر ديپلماسی برای حل اختلاف بر سر مالکيت جزاير به نتيجه نرسد، ارتش جمهوری اسلامی اقتدار نظام را برای کشور معترض، به نمايش خواهد گذاشت.

وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه با صدور بيانيه ای، ايران و امارات متحده عربی را به حل اختلاف از طريق ديپلماسی فراخواند.

همچنين در ارتباط با ديدار اخير محمود احمدی نژاد از جزيره ابوموسی، وزارت امور خارجه بريتانيا با صدور بيانيه ای از حل مسالمت آميز اختلاف ميان ايران و امارات متحده بر سر جزاير ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جانبداری کرد؛ و گفت ايران و امارات بايد راه حل مورد رضايت دو طرف را که در عين حال با قوانين بين المللی سازگار و منطبق باشد، پيدا کنند. در اين بيانيه آمده است که حل اين مسأله يا بايد از راه گفتگوی مستقيم، يا از طريق ارجاع موضوع به ديوان داوری بين المللی باشد. اين بيانيه همچنين به راهکاری که امارات متحده عربی در اين زمينه در پيش گرفته ارج می نهد، و ديدار اخير احمدی نژاد از جزيره ابوموسی را اقدامی بسيار تأسف آور خوانده، که تنها به وخامت مسأله افزوده است.

از سوی ديگر در حالی که اظهارات رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، داير بر غيرقابل مذاکره بودن مسئله مالکيت جزاير ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، فضای چندانی از جانب ايران برای حل اختلاف از طريق ديپلماسی باقی نگذاشته است؛ آقای مهمانپرست به بيانيه روز سه شنبه شورای همکاری خليج فارس واکنش نشان داد که در آن سفر محمود احمدی نژاد به جزيره ابوموسی اقدامی تحريک آميز توصيف و از مواضع امارات در ارتباط با جزاير سه گانه مورد اختلاف، حمايت شده است.

روز سه شنبه نمايندگان مجلس شورای اسلامی ايران نيز ادعای مالکيت امارات بر جزاير سه گانه را رد کرده و آن را دخالت در امور داخلی ايران توصيف کردند.

کنترل جزاير ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک ۴۱ سال پيش در پی توافق ايران و بريتانيا و خروج نيروهای بريتانيا از آن جزاير به ايران سپرده شد.

موقعيت جغرافيايی جزاير سه گانه در دهانه تنگه هرمز و پتانسيل استفاده از اين جزاير برای اکتشاف و استخراج ميدان های نفتی خليج فارس بر اهميت آن ها افزوده است.

XS
SM
MD
LG