لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

رییس قوه قضاییه اظهارات احمدی نژاد را جرم دانست


صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با اشاره به اظهارات روز یکشنبه محمود احمدی‌نژاد در مجلس،گفت با اینکه این اظهارات را «جرم» می‌داند ولی فعلا به خاطر مصالح نظام و «امر رهبر» سکوت می‌کند.

آقای لاریجانی با این حال تهدید کرد که در فرصتی دیگر دست به افشاگری در ارتباط با رییس جمهوری و جریان همراه او خواهد زد.

به گفته رییس قوه قضائیه، جریان‌هایی که او از آنها نام می‌برد دچار «فساد اقتصادی و عقیدتی و عملی» هستند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فارس، صادق لاریجانی روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: «آنچه در روز یکشنبه در مجلس رخ داد، به کام ملت بسیار تلخ بود و اینجانب با این‌که نسبت‌های رییس‌جمهوری در مورد قضات محترم قوه قضائیه و نمایندگان محترم مجلس و روسای قوا را کذب و افترا و برخلاف تمام موازین شرعی و قانونی و جرم می‌دانم، فعلا به خاطر مصالح نظام و تبعیت از اوامر رهبر معظم انقلاب دامت برکاته سکوت می‌کنم و در فرصتی دیگر به تفصیل در باب آن سخن خواهم گفت و ماهیت جریان‌های انحراف و فتنه و فساد اقتصادی و عقیدتی و عملی آنان را فاش خواهم کرد.»

مقام های جمهوری اسلامی ایران از اصطلاح جریان «انحرافی» برای اشاره به اطرافیان محمود احمدی‌نژاد استفاده می‌کنند و جریان «فتنه» نیز به معترضان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ اطلاق می‌شود.

درگیر شدن قوه قضائیه در رویدادهای روز یکشنبه مجلس در حالی است که صحن علنی مجلس در آن روز صحنه رویارویی سنگین قوه مجریه و قوه مقننه بود.

در آن روز محمود احمدی‌نژاد با پخش نوار مکالمه سعید مرتضوی، سرپرست سازمان تامین اجتماعی، با فاضل لاریجانی، برادر رییس مجلس و قوه قضاییه، وی را به سوءاستفاده از روابط خود برای فعالیت‌های اقتصادی متهم کرد.

رییس مجلس نیز در مقابل، رییس جمهور را متهم به بی‌اخلاقی کرد و گفت: «اقدامات مافیایی و توطئه‌آمیز در سطح یک رییس جمهور نیست و برخی رفتارهای دولت کیان اخلاقی جامعه را به فساد می‌کشاند. رییس جمهور اولیات اخلاقی را رعایت نمی‌کند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری، نیز روز چهارشنبه با اشاره به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مجلس گفت که «تریبون عمومی جای مطرح کردن برخی مسائل و اختلافات نیست و مسائل را باید در جلسات خاص با روند قانونی حل کرد.»

حجت‌الاسلام ابوترابی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، نیز با اشاره به اختلاف اخیر مجلس و دولت گفت: «قطعا این اختلافات، خلاف نظر رهبر معظم انقلاب است.»
XS
SM
MD
LG