لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۳

اوباما و بینر در تلاش برای دوری از «پرتگاه مالی»


جان بینر، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در حال توضیح عقاید اقتصادی حزبش
رییس جمهوری آمریکا و مخالفان سیاسی وی در کنگره این کشور در حال نزدیک تر شدن به توافقی هستند که به نظر می رسد آنها را بر سر مسائل گوناگون مالی مورد اختلافشان به یکدیگر نزدیک تر می کند.

به رغم آنکه ناظران و تحلیلگران اقتصادی می گویند امروز دوشنبه توافقی قطعی بین دو طرف حاصل نخواهد شد، جان بینر، رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا، موافقت کرده که میزان مالیاتی که خانوارهای با درآمد بالای ۱ میلیون دلار در سال می پردازند، بیشتر شود و سقف استقراض کشور نیز بالاتر رود.

باراک اوباما بدواً خواستار آن بود که میزان مالیات بردرآمد پرداختی خانوارهایی که درآمد بالای ۲۵۰ هزار دلار دارند، بیشتر شود، اما پیشنهاد آقای بینر افزایش میزان مالیات بر درآمد خانوارهایی است که درآمد سالانه آنها بالای ۱ میلیون دلار است.

رییس جمهوری آمریکا و رییس مجلس نمایندگان این کشور می کوشند کشور را از رویارویی با آنچه پرتگاه مالی خوانده شده، دور نگاه دارند. در صورت عدم حصول توافقی قاطع تا اول ژانویه (درست دو هفته دیگر)، شغل تقریباً تمامی کارمندان آمریکایی در معرض خطر خواهد بود و احتمال بیکار شدن آنها مطرح خواهد شد.

آقای اوباما پیشنهاد کرده که با افزایش یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار به میزان مالیات بردرآمد ثروتمندان، به پرداخت بخشی از بدهی های آمریکا کمک شود؛ مبلغی که مورد توافق جمهوری خواهان نیست. رییس مجلس نمایندگان تاکنون افزایش یک تریلیون دلار از این مبلغ را پذیرفته است.

مخالفان سیاست های مالی آقای اوباما، خواهان قطع بودجه بسیاری از برنامه های بهداشت و درمان ویژه سالمندان و کاهش میزان دریافتی بازنشستگان آمریکایی از محل صندوق های بازنشستگی هستند.

احتمال آن می رود که تا ماه فوریه ( یک ماه و نیم دیگر) ایالات متحده به حداکثر ظرفیت بدهی خود - که ۱۶ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار است - برسد و ازاین روی است که رییس جمهوری آمریکا تقاضا کرده که سقف بدهی های مجاز کشور برای سال آینده میلادی افزایش پیدا کند.

با وصف احتمال پیش رفتن مذاکرات، نمایندگان دو جبهه سیاسی آمریکا برسر افزایش میزان مالیات بر درآمد شهروندان و میزان کاهش بودجه مورد تأیید کاخ سفید در بخش های گوناگون، همچنان اختلاف نظرهایی اساسی با یکدیگر دارند.
XS
SM
MD
LG