لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

روسیه از سوریه خواست با مخالفان مذاکره کند


با شدت یافتن تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به ۲۱ ماه جنگ داخلی در سوریه، روسیه از دمشق خواست به وعده مذاکره با مخالفان عمل کند.

سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه گفت اوایل هفته جاری از معاون وزیر امورخارجه سوریه خواست تا شرایط آمادگی دولت سوریه را برای گفتگو با مخالفان، تا آنجا که امکان دارد فراهم کند.

روسیه متحد بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است. اما جنگ داخلی سوریه که تاکنون ۴۵ هزار کشته برجای گذاشته، باعث کاهش بردباری روسیه در هفته های اخیر شده است.

پیشتر در روز جمعه، معاون وزیر امورخارجه روسیه به خبرگزاری ریانووستی گفت مسکو برای شورای ملی سوریه، مهمترین گروه مخالفان در تبعید، دعوت نامه ای برای شرکت در مذاکرات ارسال کرده است. شورای ملی سوریه از سوی بسیاری به عنوان دولت مشروع سوریه شناخته می شود.

معاون وزیر امورخارجه روسیه گفت مسکو انتظار دارد ماه آینده میلادی با مقامات ارشد آمریکایی و همچنین اخضر ابراهیمی، فرستاده صلح سازمان ملل متحد در مورد پیشنهاداتش برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه گفتگو کند.

معاون وزیر امورخارجه روسیه گفت دیدار بین او و اخضر ابراهیمی و ویلیام برنز، معاون وزیر امورخارجه آمریکا، در ماه ژانویه و پس از تعطیلات صورت می گیرد. آقای ابراهیمی قرار است روز شنبه وارد مسکو شود.

اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، پیشنهاد تشکیل دولت انتقالی در سوریه تا زمان برگزاری انتخابات در این کشور را داده است. او گفته است هر گونه طرح پیشنهادی در سوریه باید شامل «تغییرات واقعی» باشد. او اعلام نکرد که آیا این تغییرات شامل خواسته مخالفان که برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری است نیز می شود یا خیر.

روسیه تاکنون با پیش شرط برکناری بشار اسد از قدرت برای برگزاری گفتگو ها بین دولت سوریه و گروه های اپوزیسیون مخالفت کرده است.

لوکیانوف، یک تحلیلگر روسی به صدای آمریکا گفت روسیه می خواهد از سنارویی که در آن اکثریت شورشیان سنی به سرعت پس از برکناری بشار اسد قدرت را در دست بگیرند، جلوگیری کند.

او گفت «نه تنها علوی ها، بلکه همه اقلیت ها از وقوع چنین رویدادی بسیار نگران هستند.» به گفته این تحلیلگر، اقلیت های سوریه کاملا اطمینان دارند که شورشیان سنی پس از به قدرت رسیدن از همه کسانی که پیشتر در قدرت بودند یا با قدرت در ارتباط بوده اند، انتقام خواهند گرفت.

او گفت مسکو بر این عقیده است که پیروزی یک طرف بر طرف دیگر، باعث ایجاد ثبات در سوریه نخواهد شد، چرا که آنگاه طرف دیگر برای نجات خود خواهد جنگید.
XS
SM
MD
LG