لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

اخضر ابراهیمی با بشار اسد دیدار کرد


امروز دوشنبه در حالی که اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه، با بشار اسد رییس جمهوری آن کشور پیرامون اوضاع و تحولات آن کشور گفت و گو کرد، مخالفان اسد و ناظران تحولات سوریه بار دیگر نارضایی خود را از گسترده ترین قتل عام غیرنظامیان طی چند دهه اخیر، ابراز کرده اند.

از آنجا که فرود آمدن هواپیما در فرودگاه دمشق به سبب نزدیک شدن مخالفان اسد به آن ناممکن است، آقای ابراهیمی به ناگزیر با اتومبیل از لبنان به دمشق سفر کرد. وی به فعالان امور حقوق بشر سوریه گفت موضوع دیدار و گفت و گوی وی با بشار اسد یافتن و بررسی راه حل احتمالی بحرانی بوده است که بیش از ۴۴۰۰۰ تن را در سوریه کشته است.

اخضر ابراهیمی به خبرنگاران گفت که طی دیدار با رییس جمهوری سوریه، با وی درخصوص نشست هایی که با مقام های کشورهای منطقه و کشورهای دیگر داشته، سخن گفته است. فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه، که امروز دوشنبه برای بار سوم با بشار اسد دیدار و گفت و گو کرد،‌ گفت که شرایط کنونی سوریه همچنان مایه نگرانی است. وی ابراز امیدواری کرد که طرفین درگیر بتوانند همکاری کنند و راه حلی برای بحران کنونی بیابند و خواست های سوریان را برآورند.

مخالفان بشار اسد امروز بار دیگر اعتراض خود را نسبت به کشتار غیرنظامیان، از جمله جان سپردن ده ها غیرنظامی که روز گذشته (یکشنبه) طی حمله هوایی نیروهای اسد در سوریه اتفاق افتاد، ابراز کردند.

معاذ الخطیب، رهبر ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، امروز گفت:«سکوت در برابر قتل عام مردم سوریه، ارعاب اپوزیسیون است و راهی است برای سرکوب مردم، انقلاب مردم، و رهبران آنان. قتل عام روز گذشته مردم سوریه تنها قتل عام نیست، بلکه حامل پیامی است از سوی رژیم اسد و هوادارانش؛ که اگر بردگی را برنتابند، باید بمیرند.»

فعالان مخالف بشار اسد می گویند امروز دوشنبه در مرکز حما و طی درگیری هایی در خارج از روستایی که اهالی آن به رژیم اسد وفادارند، نیروهای شبه نظامی مخالف اسد، یک جت جنگنده ارتش سوریه را انداختند.

با تصرف چندین پایگاه نظامی در جای جای سوریه توسط نیروهای مخالف اسد، اکنون دمشق درگیر نبرد طرفین شده و محلات حومه جنوبی و شرق آن، صحنه نبرد شده است.

همزمان با افزایش قدرت مخالفان اسد،‌ ارتش سوریه به گونه ای فزاینده به تسلیحات پیچیده تر و خطرناک تر متوسل شده است. به گزارش ناتو و ناظران آمریکایی تحولات سوریه، ارتش اسد در حملات هوایی اخیر خود از موشک های دوربرد و موشک های شبه اسکاد استفاده کرده است.

قدرت های غربی به بشار اسد هشدار داده اند که کاربرد سلاح های شیمیایی عبور از خط قرمز خواهد بود و به دخالت نیروهای بین المللی خواهد انجامید.

سوریه روز گذشته (یکشنبه) بار دیگر گفت که هرگز به سلاح شیمیایی دست نخواهد برد، اما فعالان حقوق بشر سوریه دیرگاه دیروز گزارش دادند که نیروهای بشار اسد در شهر حمص برای سرکوب مخالفان به گاز سمی متوسل شده اند. تأیید این گزارش ها اما، به سبب محدودیتی که دولت اسد برای فعالیت خبرنگاران ایجاد کرده، دشوار است.

با این وصف، یک گروه فعال مدنی ناظر بر تحولات سوریه که در بریتانیا مستقر است، در این خصوص گفته است که خمپاره هایی از سوی دولت اسد به طرف مردم پرتاب شده که پس از خوردن به دیوار، گازی سفید از آنها ساطع شده و به دنبال انتشار این گاز، گروهی از مردم که آن را استنشاق کرده بودند، گرفتار سرگیجه، سردرد و در برخی موارد تشنج شده اند.

این گروه فعال حقوق بشر از کمیته بین المللی صلیب سرخ خواسته تا با اعزام گروهی پزشکی به منطقه، در این مورد اطمینان حاصل کند و جزئیات این رویداد را گزارش دهد. برخی گزارش ها که درگذشته منتشر شده و حاکی از کاربرد گاز سمی توسط نیروهای اسد بوده از سوی کارشناسان نظامی رد شده، اما هنوز درمورد حمله اخیر به حمص انتشار نیافته است.
XS
SM
MD
LG