لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

برخورد پلیس ضد شورش با معترضان بحران ارزی در تهران


Anggota pertahanan sipil memadamkan api di lokasi ledakan di Haret Hreik, Beirut, 21 Januari 2014.
Anggota pertahanan sipil memadamkan api di lokasi ledakan di Haret Hreik, Beirut, 21 Januari 2014.
نیروهای پلیس ضد شورش در تهران، روز چهارشنبه با گروهی از مردم که در اعتراض به سقوط شدید ارزش ریال تجمع کرده بودند، برخورد کردند. شاهدان می گویند پلیس ضد شورش در مرکز تهران گاز اشک آور شلیک کرد، با معترضان درگیر شد، و تعدادی از فعالان بازار ارز را بازداشت کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات ساکن تهران نوشته است همه می خواهند دلار بخرند و اوضاع پس از کنفرانس خبری روز گذشته رییس جمهوری ایران نه تنها آرام نشده، بلکه رو به وخامت گذاشته است.

اوایل روز چهارشنبه سایت های خبری مخالفان از حضور ماموران انتظامی در قسمت هایی از بازار تهران و خیابان ناصر خسرو خبر داده بودند.

سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی اعلام کرد در قسمت هایی از بازار تهران و خیابان های اطراف آن، بازاریان در اعتراض به افزایش قیمت ارز، مغازه های خود را تعطیل کرده اند.

بر اساس این گزارش، راهپیمایی اعتراضی امروز، که به گفته بازاریان در سه دهه اخیر بی سابقه بود و در نهایت با سرکوب پلیس رو به رو شد و به خشونت انجامید، از دقایقی قبل از ساعت ۱۱ صبح از محوطه مقابل بازار طلافروشان آغاز شد. صدها نفر از کسبه و بازاریان اصناف مختلف که مغازه های خود را بسته بودند،در این نقطه تجمع کردند و با سر دادن شعار از دیگر بازاریان نیز خواستند که به آنها بپیوندند.

کلمه می گوید اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت و محموداحمدی نژاد، وجه مشترک شعارهای راهپیمایان بود. در راهپیمایی ها، شعارهایی نیز علیه رهبر جمهوری اسلامی، سیاست هسته ای جمهوری اسلامی و حمایت تهران از دمشق سر داده شد.

همچنین سایت بازتاب روز چهارشنبه از تجمع بازاریان در اعتراض به «نوسان شدید ارز» در سبزه میدان تهران خبر داد . بازتاب می گوید بازاریان از سردادن شعار خودداری کرده اند و در سکوت به سر می برند.

سایت های خبری به نقل از اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی از تشکیل ستادی در این نیرو با هدف برخورد با «اخلال گران اقتصادی» خبر داده اند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران روز سه شنبه در کنفرانسی خبری، تحریم های بانکی و نفتی علیه ایران را از جمله علت های افزایش قیمت ارز اعلام کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه از افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به ۳۶۱۰ تومان خبر داده بود. با این حال، فروشندگان ارز می گویند روز سه شنبه دلار در بازار سیاه به قیمت سه هزار و نهصد تومان معامله شد و پس از آن، اندکی افت کرد.
XS
SM
MD
LG