لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

کیهان: اظهارات فریدون عباسی بی اساس و تعجب آور است


حسین شریعتمداری٬ نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در موسسه کیهان، روز یکشنبه با انتشار یادداشتی در روزنامه کیهان، اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر ارائه برخی اطلاعات نادرست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به باد انتقاد گرفت و آن را «بی‌اساس»٬ «غیرمنتظره» و «تعجب‌آور» دانست.

فریدون عباسی اخیرا در گفتگو با روزنامه الحیات، چاپ لندن، گفته بود مقامات جمهوری اسلامی درباره برنامه‌ هسته‌ای خود در برخی از مواقع اطلاعات نادرستی در اختیار آژانس قرار داده اند. به گفته این مقام ارشد ایران: «گاهی اوقات ما اطلاعات غلطی منتقل می‌کردیم، چون چاره دیگری برای گمراه کردن جاسوسان نداشتیم. گاهی خودمان را ضعیف و گاهی نیز قوی‌تر از آنچه واقعا بودیم جلوه داده‌ایم.»

حسین شریعتمداری در یادداشت خود گفته با توجه به اظهارات آقای عباسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خود حق می دهد که بگوید از کجا معلوم اطلاعاتی که الان می دهید نادرست و گمراه کننده نیست؟

مدیرمسئول روزنامه کیهان، اظهارات آقای عباسی را «نسنجیده»، «غیر واقعی» و «خطای فاحش» دانسته که به گفته وی «هدیه‌ای به دشمنان» جمهوری اسلامی است.

حسین شریعتمداری از اینکه اظهارات آقای عباسی بازتاب فراوانی در جهان داشته ابراز نگرانی کرده و پرسیده : «جناب دکتر عباسی از طرح این ادعا چه انگیزه‌ای داشته است؟»

گزارشهای سازمان بین المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که ایران فعالیتهای خود را برای غنی سازی اورانیم افزایش داده و مدارک کافی دال بر صلح آمیز بودن این فعالیتها ارائه نداده است.کشورهای غربی می گویند ایران در پوشش برنامه هسته ای خود، اهداف نظامی را دنبال می کند. اما مقامات جمهوری اسلامی می گویند این برنامه با اهداف صلح آمیز پیگیری می شود.
XS
SM
MD
LG