لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

نتانیاهو: تهران بزرگترین صادرکننده ترور در جهان استبنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، دولت ایران را در توطئه ای مسئول شناخته است که بنا به گزارش ها هدف آن حمله به اسرائیلی ها در قبرس بود. آقای نتانیاهو که امروز، یکشنبه، در آغاز جلسه هفتگی کابینه اسرائیل صحبت می کرد از رژیم تهران به عنوان بزرگترین صادرکننده ترور در جهان نام برد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از اورشلیم می گوید آقای نتانیاهو امروز، یکشنبه، در آغاز جلسه هفتگی کابینه گفت « حامی این ترور و اقدام به خرابکاری ایران است. این بخشی از برنامه ایران است. ایران گرداننده ترور در آسیاست - گرداننده ترور در اروپاست - گرداننده ترور در آمریکاست. ایران برای آسیب رساندن به سفیر عربستان در آمریکا اقدام کرده بود . در خاورمیانه نیز گرداننده ترور است. بهمین جهت ما از جامعه بین المللی خواستار اقدامی قاطع علیه دولت ایران هستیم، که بزرگترین صادرکننده ترور در جهان است».

خبرگزاری رویترز می گوید یک روز پیش از این اظهار نظر آقای نتانیاهو، رسانه ها گزارش داده بودند پلیس قبرس از مردی خارجی بازجوئی می کند که هفته گذشته باداشت شده است و ممکن است توطئه حمله به توریست های اسرائیلی در آن کشور جزیره ای دریای مدیترانه را تدارک می دیده است.

یک تلویزیون محلی می گوید این مرد ۲۴ ساله که پاسپورت سوئدی دارد، لبنانی تباری است که روز هفتم ژوئیه دستگیر شد، و گرچه بازجوئی از وی جریان دارد اما هنوز رسما اتهامی علیه او عنوان نشده است.

به گزارش همین تلویزیون این مرد رفت و آمد توریست های اسرائیلی در جزیره قبرس را ردیابی می کرده است. یک روزنامه محلی نیز گزارش داده است این مرد اماکنی را زیر نظر گرفته بود که اتوبوس های حامل توریست های اسرائیلی بین آنها رفت و آمد می کنند .

گرچه تهران هرگونه دخالت و درگیری را تکذیب می کند اما تحلیلگران معتقدند از آنجا که در ترور چند دانشمند مرتبط با برنامه اتمی پرسش برانگیز خود اسرائیل و متحدان غربی اش را مقصر می شناسد، قصد انتقام دارد.
XS
SM
MD
LG