لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

موسسات اطلاعاتی آمریکا: ایران مایل به انجام حملات تروریستی در آمریکاست


موسسات اطلاعاتی آمریکا: ایران مایل به انجام حملات تروریستی در آمریکاست
موسسات اطلاعاتی آمریکا: ایران مایل به انجام حملات تروریستی در آمریکاست

موسسات اطلاعاتی آمریکا باوردارند که ایران به تلافی تهدیدهایی که از آمریکا و متحدانش دریافت کرده، در تدارک آغاز حملاتی تروریستی در خاک آمریکاست.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز سه شنبه، سی و یک ژانویه نوشت جیمز کلپر- مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا – روز سه شنبه گفت که توطئه ترور سفیر سعودی در واشنگتن که سال میلادی گذشته برملا و به ایران منتسب شد، تمایل تازه ای را در لایه های بالای قدرت در جمهوری اسلامی برای صدور اجازه حمله به ایالات متحده منعکس می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید اطلاعات به دست آمده در این باب، حاکی از آن است که ایران برای فائق آمدن بر موانع کلیدی در به دست آوردن فن آوری ساخت سلاح هسته ای، ازکمک خارجی بهره برده است.

در این حال، بررسی طرح توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا نشان می دهد که برخی از مقامهای ارشد ایرانی – که احتمالا رهبر جمهوری اسلامی نیز در درمیان آنهاست- محاسبات سیاسی خود را تغییر داده اند و متناسب با تهدیدهای آمریکا اکنون تمایل بیشتری به حمله به این کشوردارند.
هشدار آقای کلپر در مورد مواضع ایران به عنوان بخشی از بررسی سالانه مهمترین نگرانی های آمریکا در قبال امنیت ملی اش طرح شده. کلپر این هشدار را در شهادتی که گزارش آن را دربرابر کنگره آمریکا ارائه کرد، نیز مطرح کرده است.

مدیر سازمان ملی اطلاعات آمریکا هشدار داده است که ایالات متحده درپی احتراز از رویاوریی خشونت بار با ایران است و به جای آن، به موازات نظارت دقیق بر احتمال حمله به ایران از سوی اسرائیل، می کوشد تا تحریمها علیه ایران را هر چه شدیدتر کند. او مسئله ایران و مواضع آمریکا و اسرائیل دربرابر آن کشور را بسیار حساس خواند و ابراز امیدواری کرد که اعمال تحریمهای شدیدتر، در تغییر سیاستهای ایران به ویژه در قبال نوع فعالیتهای هسته ای اش، موثر واقع شود.

برآورد تهدیدهای امنیتی امسال آمریکا نشان می دهد که نگران کننده ترین تهدید امنیتی از نظر آمریکا به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن، توانایی های القاعده تلقی می شود چرا که حمله آمریکا و کشته شدن بن لادن، هسته مرکزی القاعده را متلاشی کرده است.

کلپر طی اظهارات خود در کنگره آمریکا گفت که اگر فشار بر القاعده تداوم یابد، امکان بیشتری برای فروپاشی آن وجود خواهد داشت وامید آن می رود که یکی از دستاوردهای چنین اتفاقی، این باشد که گروه القاعده، طرحهای تروریستی ساده تر و کوچکتری را درراستای هدفش برای جهاد جهانی عملی خواهد کرد.

به نوشته واشنگتن پست مرگ انورالعولقی، روحانی عضو القاعده و زاده آمریکا درحمله ای از سوی سی آی ای طی سال گذشته میلادی، دست کم به طور موقت، توانایی شاخه یمن گروه القاعده را دراجرای طرحهای حمله در سطح جهانی، تضعیف کرده است.

XS
SM
MD
LG