لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

پیشنهاد تهران برای میزبانی اپوزیسیون و دولت سوریه


ایران، متحد اصلی سوریه در منطقه، برای میزبانی جلسه ای میان دولت سوریه و مخالفان آن بمنظور حل و فصل مناقشه آن کشور ابراز امادگی کرده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران اظهارات علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران را نقل می کند که به تلویزیون عربی زبان العالم گفته است «ایران حاضر است میزبانی اپوزیسیون سوریه را برای دیالوگ بادولت سوریه عهده دار شود».

وی ضمن تاکید بر موضع ایران گفت «مامعتقدیم مسئله سوریه باید راه حلی سوری داشته باشد».

تهران کرارا برای کمک به حل و فصل بحران سوریه ابراز آمادگی کرده است، اما اپوزیسیون سوریه، ودولت های غربی و عرب، که تهران را به کمک رسانی نظامی به رژیم بشار الاسد برای سرکوب قیام مردم متهم می کنند، پیشنهاد تهران را رد کرده اند. تهران نیز متقابلا دولت های غربی و عرب را به مسلح ساختن شورشیان سوری متهم کرده است.

کوفی عنان ، سفیر صلح سازمان ملل و اتحادیه عرب، و نیز چین، طرفدار مشارکت ایران در تلاش برای پیدا کردن راه حلی برای بحران سوریه هستند.

بیش از ۱۷ هزار نفر از مارس ۲۰۱۱ که شورش در سوریه آغاز شد تا کنون در آن کشور جان باخته اند.

خبرگزاری دانشجوئی ایسنا نیز امروز، یکشنبه، اظهارات آقای صالحی را نقل کرد که می گوید «جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد با معارضان سوريه نشستي داشته باشد و آنان را به ايران دعوت كند و ما اين آمادگي داريم كه شرايط براي گفت‌وگوي بين معارضان و دولت سوريه را فراهم و تسهيل كنيم».
XS
SM
MD
LG