لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

روسیه میزبان مذاکره با اپوزیسیون سوریه شدرهبران اپوزیسیون سوریه پس از ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه می گویند حمایت روسیه از بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه باعث می شود که خشونت در سوریه ادامه پیدا کند.

آقای لاوروف امروز، چهارشنبه، در مسکو میزبانی مذاکرات با رهبران شورای ملی سوریه را عهده دار شده بود، که گروه اصلی مخالف با حکمرانی آقای اسد است.

عبدالباسط سیدا رهبر اپوزیسیون سوریه گفت روسیه کماکان تاکید می کند که صلح در سوریه بی آنکه آقای اسد از قدرت خارج شود امکان پذیر است. اپوزیسیون سوریه معتقد است حل و فصل بحران سوریه بدون خروج آقای اسد از صحنه ممکن نیست.

آقای لاوروف در ملاقات امروز مجددا بر موضع روسیه تاکید گذاشت که دولت و اپوزیسیون سوریه، هر دو، باید خشونت را متوقف کنند، و این مردم سوریه هستند که باید آینده کشورشان را تعیین کنند.

دیپلمات ها می گویند روسیه در مقام یک متحد اصلی آقای اسد، در عین حال پیش نویس قطعنامه ای را برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده است که تمدید سه ماهه ماموریت ناظران صلح آن سازمان در سوریه را پیشنهاد می کند.

شورای امنیت باید تا روز بیستم ژوئیه (۹ روز دیگر) در مورد تمدید یا عدم تمدید این ماموریت تصمیم بگیرد.

روسیه، و همچنین چین، پیشتر مانع از تصویب قطعنامه های پیشنهادی به شورای امنیت در باره سوریه جلوگیری بودند .

کوفی عنان، نماینده سازمان ملل متحد در مورد سوریه قرار است امروز اعضای شورای امنیت را از مذاکراتی که این هفته با رهبران سوریه، ایران و عراق در باره بحران سوریه داشته است با خبر کند.
XS
SM
MD
LG