لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۳

ایران مقام دوم صادراتی نفت اوپک را به عراق داد


oil
oil
عربستان سعودی در مقام بزرگترین صادرکننده نفت در جهان در ماه گذشته و به رغم کاهشی عمده در قیمت های نفت، رکوردی جدیدی در تولید نفت از خود بجا گذاشت، و این درحالی است که تولید نفت ایران به پائین ترین سطح در بیست سال گذشته رسیده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، می گوید بموجب گزارش ریاض به این سازمان تولید نفت عربستان سعودی در ماه ژوئن به ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسید، که در مقایسه ما ماه مه، افزایشی ۳۰۰ هزار بشکه ای در روز را نشان می دهد.

اوپک ، می گوید تولید نفت ایران، بموجب گزارش های منابع دیگر، با ۱۹۰ هزار بشکه ای در روز به ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و در نتیجه عراق به جای ایران پس از عربستان سعودی مقام دوم را درمیان دوازده کشور عضو اوپک بخود اختصاص داد.

تولید بالای نفت عربستان سعودی گویای پای بندی آن کشور به حمایت از اقتصاد جهانی است، هرچند که قیمت های نفت از سطح بشکه ای ۱۳۰ دلار در ماه مارس به سطح بشکه ای ۹۰ دلار در ماه ژوئن تنزل کرده بود.

منابع نفتی پیش بینی می کنند تولید نفت عربستان سعودی این ماه به زیر سطح ۱۰ میلیون بشکه در روز بازگردد، زیرا تقاضا برای نفت در آسیا کاهش یافته است.

ایران در ماه ژوئن برای نخستین بار ارقام مربوط به تولید نفت خود را به اوپک تلسیم نکرده است، اما د رآخرین گزارش تسلیمی مربوط به ماه مه تولید نفت ایران ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده بود که از ارقام تخمینی منابع دیگر بیشتر است.

ایران در ماه گذشته، برای نخستین بار اذعان کرد که صادرات نفتی اش با تنزلی فاحش مواجه شده است. تهران در واکنش به تحریم های غربی، از انتشار اطلاعات راجع به تولید و صادرات نفت خود اکراه دارد.
XS
SM
MD
LG