لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

اوپک کاهش در صادرات نفت ایران را جبران کرده است


opec logo
opec logo

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، موسوم به اوپک، می گوید بیشتر از نیاز بازارهای جهان نفت تولید می کند، و بالا بودن قیمت های نفت نیز بیشتر ناشی از خطرهای ژوئوپولتیک است.

اوپک در گزارشی که امروز، پنجشنبه، منتشر کرد می گوید تولید نفت کشورهای عضو آن در ماه آوریل به ۳۱ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز رسید، که افزایش در تولید نفت عراق و بهبود در وضعیت صنعت نفت لیبی، دو عامل موثر در بالا رفتن این میزان تولید بوده است.

بالا رفتن تولید نفت در عین حال موجب شده است که قیمت نفت از سطح بالای بشکه ای ۱۲۸ دلار در ماه مارس، بشکه ای ۱۵ دلار تنزل کند.

افزایش تولید نفت اوپک در عین حال کاهش در صادرات نفت ایران را جبران کرده است که با تحریم هائی شدید در غرب بر سر برنامه مورد اختلاف اتمی خود روبروست.

عربستان سعودی در مقام بزرگترین تولید کننده اوپک می گوید در ماه آوریل روزانه ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت اولید کرده است که در مقایسه با ماه مارس حاکی از افزایشی معادل ۱۷۹ هزار بشکه در روز است.

ایران به اوپک گزارش داده است که تولید نفتش در ماه آوریل ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار بشکه در روز بود و این رقمی است که از ماه فوریه ببعد جریان داشته است. ایران با این گزارش عملا تکذیب می کند که تحریم ها بر صادرات نفتش اثر گذاشته باشد.

XS
SM
MD
LG