لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

ژنرال آلن خواهان سرکوب شبکه حقانی شد


ژنرال جان الن فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان که از پاکستان دیدار می کند، روز چهارشنبه در گفتگو با ژنرال پرویز اشفق کیانی رئیس ستاد ارتش این کشور، خواست پاکستان شبه نظامیان شبکه حقانی را که در طول مرز به افغانستان حمله می کنند سرکوب کند.

در این دیدار فرمانده ارتش پاکستان نیز از فرمانده نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان خواسته است برای مهار حملات شبه نظامیانی که از افغانستان وارد پاکستان می شوند، عمل کند.

آمریکا بارها از پاکستان خواسته است شبکه حقانی را سرکوب کند. این شبکه مرتبط با القاعده در وزیرستان شمالی پاکستان و در منطقه قبیله نشین مستقر شده است و حملات متعددی از آن جا به افغانستان انجام می دهد.

هفته گذشته ۲۰ نفر در حمله این گروه به هتل سپوژمی در کنار دریاچه ای در حومه کابل کشته شدند.

ژنرال آلن گفت این حمله امضای گروه حقانی را داشت. او گفت شبکه حقانی به هدف قرار دادن و کشتن شهروندان بیگناه افغان و نقض حاکمیت این کشور - به گفته ژنرال «از امنگاه پاکستان» - ادامه می دهد.

پاکستان نیز در پی یک حمله مرزی که در آن ۱۳ سرباز پاکستانی کشته شدند رسما به دولت افغانستان اعتراض کرد. ارتش پاکستان گفت شام یکشنبه بیش از ۱۰۰ شبه نظامی از افغانستان به نیروهای پاکستان در منطقه دیر علیا در شمال غربی کشور حمله کردند و در زدوخوردی که درگفت ۶ سرباز کشته شدند. ارتش پاکستان می گوید ۱۱ سرباز دیگر مفقود شدند، از جمله ۷ تن که اجساد بی سر آنها بعدا پیدا شد.

روز چهارشنبه طالبان پاکستانی ویدیویی منتشر کرد که سرهای بریده ۱۷ سرباز پاکستانی را که در جریان این حمله اسیر شده بودند را نشان می دهد. سخنگوی طالبان ویدیو را با ای میل برای خبرنگاران فرستاد.

ارتش پاکستان مقامات نظامی افغان را به دلیل «خودداری از عمل علیه حضور اوباشان در پناه گاه های امن در افغانستان» ملامت کرد. بنا به گزارشها ژنرال کیانی در جلسه روز چهارشنبه به ژنرال آلن گفته است «چنین حوادثی در آینده تحمل نخواهد شد.»

بنا بر گزارشها فرمانده ناتو و رئیس ستاد پاکستان درباره چگونگی اجرای اقدامات هماهنگ در مرزهای افغانستان و پاکستان نیز گفتگو کردند.

سفر ژنرال آلن به پاکستان در زمانی است که تنش میان پاکستان و آمریکا بر سر راه های تدارکات و امدادرسانی به افغانستان در بالاترین حد خود قرار داد. اسلام آباد بعد از کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی توسط نیروهای ائتلاف در نوامبر گذشته، راههای مورد استفاده امدادرسانی و تدارکات به افغانستان را مسدود کرده است.
XS
SM
MD
LG