لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

۲۰ تن از گروگانهای کابل کشته شدند


مقامات افغانستان می گویند محاصره هتلی در کنار یک دریاچه در حومه کابل، با کشته شدن دست کم ۲۰ تن پایان گرفته است.

طالبان مسئولیت حمله به هتل اسپوژمی را که نزدیک ۱۲ ساعت طول کشید برعهده گرفت. به گفته مقامات، دست کم ۱۶ غیر نظامی، سه محافظ هتل و یک افسر پلیس کشته شدند.

پنج شبه نظامی مسلح به آر پی جی و جلیقه های انتحاری شام پنجشنبه به هتل حمله کردند، گارد ها را کشتند و سپس مهمانان را که شام می خوردند به گلوله بستند. چندین نفر ، شامل زمان و کودکان را نیز به گروگان گرفتند.

مقامات می گویند هنگام حمله دست کم ۲۵۰ مهمان در هتل بودند، و برخی به جنگل نزدیک و به دریاچه فرار کردند.

نیروهای امنیتی افغان قادر شدند بیش از ۴۰ گروگان را آزاد کنند، و محاصره بامداد جمعه با مرگ آخرین مهاجم تمام شد. هلیکوپترهای تهاجمی ناتو نیز از نیروهای افغان حمایت کردند.


ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت هتل سپوژمی از آن جهت هدف حمله قرار گرفت که از آن برای برگزاری پارتی های بی بند و بار، میخواری و روسپیگری استفاده می شد.

ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان گفت حمله روز جمعه «امضای شبکه حقانی را همراه دارد»، و افزود این گروه به هدف گرفتن و کشتن افغان های بیگناه ادامه می دهد و حاکمیت افغانستان را از «امنگاه پاکستان» نقض می کند.

هتل اسپوزمی در ساحل دریاچه غرقه قرار گرفته است و نزد افغان های ثروتمند، بازرگانان، و خارجیان شهرت دارد. اغلب مهمانان و خانواده ها شب های پنجشنبه در آن جا جمع می شوند. امنیت در هتل در مقایسه با هدف های دیگر در داخل کابل سبک است.

شورشیان در گذشته به حملات مشابه دست زده اند، سال پیش به هتل اینترکنتیننتال در نزدیکی کابل حمله کردند و از ساختمان های بلند سفارتخانه ها را زیر آتش گرفتند.
جدیدترین حمله چند ساعت پس از آن روی داد که حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به پارلمان گفت حملات ستیزه گران علیه پلیس و سربازان افغان در حالی که سرباران زرمی خارجی برای خروج آماده می شوند، رو به افزایش است.
XS
SM
MD
LG