لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

سفیر آمریکا در افغانستان: مخفی گاه های حقانی تهدید علیه استراتژی جنگی آمریکا است


رایان کراکر، سفیر آمریکا در افغانستان
رایان کراکر، سفیر آمریکا در افغانستان

یک روزنامه آمریکایی می گوید سفیر آمریکا در افغانستان ماه پیش تلگرام بسیار محرمانه ای به واشنگتن فرستاد و هشدار داد که وجود «مخفیگاه های دشمن» در پاکستان موفقیت استراتژی آمریکا در افغانستان را به خطر می اندازد. گزارش حاکی است آن پیام چنان محرمانه بود که بجای کانال های معمول وزارت امور خارجه از طریق سی آی ای فرستاده شد.

واشنگتن پست دیرگاه جمعه بنقل از مقاماتی که نامشان را فاش نکرد گزارش داد تلگراف رایان کراکر در حقیقت می پذیرد که سالها کوشش آمریکا برای مهار فعالیت شبکه حقانی در پاکستان، متحد طالبان، شکست خورده است.

گزارش می گوید یکی از مقامات آمریکایی، مخفیگاه های ستیزه گران در پاکستان را «قاتل» استراتژی جنگ افغانستان توصیف کرد.

آمریکا از دیرباز از وجود پناهگاه های شورشیان در پاکستان ناراحت بوده است. مناسبات بین دو کشور از زمان حمله کماندوهای آمریکا به مجتمعی در آبوت آباد در پاکستان که منجر به کشتن اسامه بن لادن، رهبر القاعده شد، متشنج تر شده است.

واشنگتن پست می گوید محتوای تلگرام می تواند به انبار مهمات برای برخی از مقامات نظامی آمریکا که خواهان عملیات تهاجمی تر علیه پناهگاه های حقانی در پاکستان هستند تبدیل شود. همچنین می تواند از پیشنهاد افسران ارشد ارتش که خواهان افزایش خروج تدریجی نیروهای آمریکا از افغانستان هستند پشتیبانی کند. آمریکا قصد دارد در سال ۲۰۱۴ به عملیات رزمی در افغانستان پایان دهد و تامین امنیت را به افغان ها واگذار کند.

XS
SM
MD
LG