لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

رای گیری پارلمان پاکستان درباره نخست وزیر جدید


حزب مردم پاکستان که اکثریت را در پارلمان دارد، رجا پرویز اشرف، وزیر سابق آب و نیرو را نامزد پست نخست وزیری و جانشینی یوسف رضا گیلانی کرده است.

قبلاً حزب مردم مخدوم شهاب الدین وزیر نساجی پاکستان را نامزد این پست کرده بود و به گزارش خبرگزاریها کارهای اداری مربوط نیز روز پنجشنبه تکمیل شده بود. اما یک قاضی مبارزه با مواد مخدر روز پنجشنبه حکم دستگیری شهاب الدین را صادر کرد. شهاب الدین متهم شده است که دورانی که در وزارت بهداشت خدمت می کرده، در نقض سهمیه های واردات دارویی نقش داشته است.

هنگام معرفی مخدوم شهاب الدین به عنوان نامزد نخست وزیری گفته شده بود که طرح جایگزینی وجود دارد و در صورت رد شهاب الدین، رجا پرویز اشرف نامزد این مقام خواهد شد.

قرار است اواخر روز جمعه قانونگذاران رسماً نسبت به نخست وزیری رجا پرویز اشرف رای دهند. درهمین حال گزارشهایی درباره سوء استفاده . فساد مالی در وزارت آب و نیرو در دوره ریاست رجا پرویز اشرف وجود دارد که وضع این نامزد نخست وزیری را هم در ابهام قرار داده است.

یوسف رضا گیلانی به دلیل مخالفت با بازگشایی پرونده فساد علیه رییس جمهوری، متمرد از حکم دادگاه شناخته شد و توسط دیوان عالی کشور از مقام خود عزل گردید.

افتخار چودری، قاضی القضات پاکستان، در حکم خود گفت گیلانی به این دلیل که از حکم استیناف نخواست، صلاحیتش خود را به عنوان عضو پارلمان از دست می دهد و دیگر نخست وزیر نیست. آقای گیلانی حکم دادگاه را چالش نکرد و تسلیم شد.

نخست وزیر جدید نیز به احتمال قوی بااین چالش رو به رو خواهد بود و زیر فشار قرار خواهد گرفت که پرونده های فساد مالی رئیس جمهوری را بازگشایی کند.

قرار بود انتخابات پارلمانی در پاکستان سال آینده برگزار شود، اما روز جمعه حزب اکثریت اعلام کرد دست به برگزاری انتخابات زودرس خواهد زد و امسال انتخابات را برگزار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG