لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

مذاکراتِ انتخاب نخست وزیر جدید در پاکستان آغاز شد


Pakistan's President Asif Ali Zardari
Pakistan's President Asif Ali Zardari
آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان قانون گذاران را دعوت کرده است روز جمعه در جلسه ای برای بحث درباره انتخاب نخست وزیر جدید، در پی برکناری یوسف رضا گیلانی، شرکت کنند.

این دعوت روز چهارشنبه و یک روز پس از آن اعلام شد که دادگاه عالی پاکستان حکم داد گیلانی صلاحیت ادامه کار به عنوان نخست وزیر ندارد.

دادگاه روز ۲۶ آوریل – ۷ اردیبهشت - گیلانی را پس از آن که حاضر نشد تقاضای بازگشایی پرونده فساد علیه رییس جمهوری را به جریان بیاندازد، به عنوان سرپیچی از حکم دادگاه مجرم شناخت.

افتخار چودری، قاضی القضات پاکستان، در حکم خود گفت گیلانی به این دلیل که از حکم استیناف نخواست، صلاحیتش خود را به عنوان عضو پارلمان از دست می دهد و دیگر نخست وزیر نیست. وکیل گیلانی می گوید موکل او حکم برکناری را چالش نخواهد کرد.

آصف علی زرداری با برگزاری جلسات محرمانه ای با اعضای حزب مردم و شریکان ائتلاف در صدد تعیین نخست وزیر جدید است.

قرار است انتخابات پارلمانی در پاکستان سال آینده برگزار شود، اما ناظران می گویند تصمیمات دادگاه امکان برگزاری انتخابات زودرس را مطرح ساخته است.

رییس کمیسیون حقوق بشر پاکستان به صدای امریکا گفت دمکراسی کشور هر زمانی که یک دولت برگزیده اجازه نیابد دوره خود را تکمیل کند ضعیف می شود. او به مواردی در تاریخ پاکستان اشاره کرد که ارتش پس از مخالفت با دولت غیرنظامی دست به کودتا زد، و گفت این بار قوه قضاییه چنین کرده است.
XS
SM
MD
LG