لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

اولین تماس سطح بالای ایران و بریتانیا پس از شش ماه


وزیران امور خارجه ایران و بریتانیا در ملاقات خود در باره مسائل دوجانبه نیز بحث و تبادل نظر کردند. عکس از خبرگزاری ایسنا
وزیران امور خارجه ایران و بریتانیا در ملاقات خود در باره مسائل دوجانبه نیز بحث و تبادل نظر کردند. عکس از خبرگزاری ایسنا
ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا و همتای ایرانی اش، علی اکبر صالحی امروز، پنجشنبه، در حاشیه کنفرانس همسایگان دور و نزدیک افغانستان که در کابل تشکیل شده است، ملاقات و گفتگو کردند.

خبرگزاری رویترز این تماس را بالاترین تماس دیپلماتیک میان دو کشور پس از هجومی که سال گذشته به سفارت بریتانیا در تهران شد، توصیف کرده است.

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی در همین زمینه از تبادل نظرهای هیگ و صالحی در باره مذاکرات هفته اتمی ایران و قدرت های جهانی که قرار است هفته آینده در مسکو برگزار شود خبر داده است و می گوید دو طرف در مورد مسائل دوجانبه و آخرین تحولات منطقه نیز گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزیر امورخارجه بریتانیا به همتای ایرانی اش گفته است که شش قدرت جهانی در مذاکرات اتمی با ایران یکپارچه اند.

خبرگزاری رویترز همچنین می گوید گزارش ایسنا نشان می دهد که هیگ و صالحی در باره مناسبات دیپلماتیک میان دو کشور نیز – که از نوامبر گذشته پس از هجوم معترضین به محوطه سفارت بریتانیا در تهران عملا وجودی نداشت – بحث و تبادل نظر کرده اند.

هیات نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل متحد می گوید ملاقات هیگ و صالحی به درخواست صالحی انجام گرفت، و ابراز امیدواری می کند که دو کشور بتوانند به سرعت مراحل تائید کشوری ثالت برای حفظ منافع در پایتخت های یکدیگر را به انجام برسانند.
XS
SM
MD
LG