لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

دیپلمات های ایرانی لندن را ترک کردند


دیپلمات های ایرانی لندن را ترک کردند
دیپلمات های ایرانی لندن را ترک کردند

دیپلمات های ایرانی درلندن پس از آن که دولت بریتانیا آنها را اخراج کرد، روز جمعه بریتانیا را با یک هواپیمای دربست ترک کردند.
وزارت امور خارجه بریتانیا گفت تمام کادر دیپلماتیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر جمعه از طریق فرودگاه هیثرو لندن خارج شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفت دیپلمات ها ۴۸ ساعت فرصت دارند کشور را ترک کنند.
بامداد جمعه در حالی که کارمندان سفارت جعبه ها را بداخل یک کامیون می بردند و سعی داشتند خود را از رسانه ها پنهان نگاهدارند، پرچم جمهوری اسلامی ایران هنوز در خارج از ساختمان در اهتزاز بود.
در این میان، در تهران صدها نفر در پی برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران در حالی که شعار می داندند «مرگ بر انگلیس» جمع شدند، و یک روحانی ارشد به دیگر کشورهای غربی هشدار داد از بریتانیا پیروی نکنند.
تنش بین بریتانیا و ایران روز سه شنبه، زمانی که معترضین به سفارت بریتانیا در تهران هجوم بردند شدت گرفت.
دولت بریتانیا از آن هنگام درصدد برآمد مقامات جمهوری اسلامی ایران را اخراج کند، دیپلمات های خود را از تهران بیرون آورد و از تحریم های جدید علیه ایران پشتیبانی کرد.
چهار کشور دیگر اروپایی، از جمله فرانسه و آلمان، نیز دیپلمات های ارشد خود را تهران فراخواندند. اتحادیه اروپا تحریم های سخت تری علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار ساخته و شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به سفارت بریتانیا را محکوم کرده است.
حمله پس از آن روی داد که بریتانیا و کشورهای غربی تحیم های جدیدی بر بانک مرکزی ایران وضع کردند.

XS
SM
MD
LG