لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

اقتصاد آمریکا در کانون مبارزات انتخاباتی


کمتر از پنج ماه پیش از روز انتخابات، بسیاری از کارشناسان می گویند به نظر می رسد ضعف وضع اقتصادی امریکا، فاصله دو رقیب ریاست جمهوری را کم می کند.

جمهوریخواهان احساس می کنند موقعیت میت رامنی فرماندار سابق ماساچوست که انتظار دارند به نامزدی ریاست جمهوری برگزیده شود، بهتر شده است.

رامنی اخیرا گفت: انتخابات «فقط یک رقابت و مسابقه درباره سیاست یا مردم نیست. دربارۀ مسیر کشور است. و من امریکا را نیرومند نگاه خواهم داشت و از هر طریقی به شعار کشور: یک ملت، در پناه خداوند - احترام خواهم گذاشت.»

افزایش اخیر نرخ بیکاری در امریکا و رسیدن به آن به بالای ۸ درصد، و نیز نوسان در بازار بورس تردید های جدیدی نسبت به ثبات اقتصاد داخلی به وجود آورده است. تحلیلگران سیاسی می گویند این حالت یک عامل اصلی در رقابت بین باراک اوباما رئیس جمهوری و رقیب او از حزب جمهوریخواه خواهد بود.

جمهوریخواهان می گویند شوق مردم برای شرکت در انتخابات از چهار سال پیش که اوباما بر سناتور جان مک کین نامزد جمهوریخواهان غلیه کرد بسیار بیشتر شده است.

جان فورتیر، عضو اندیشکده سیاست دو حزبی در واشنگتن می گوید: فرق انتخابات امسال با انتخابات سال ۲۰۰۸ آشکارا این است که جمهوریخواهان پرتوان تر خواهند بود. در آن زمان آنها چنین حالتی نداشتند. فکر می کنم احتمالا شاهد انرژی گرفتن دوباره دو طرف در انتخابات سال ۲۰۱۲ باشیم.

فورتیر می گوید رای گیری اخیر در ویسکانسین که اسکات واکر فرماندار جمهوریخواه را در مقامش ابقا کرد، نشان داد کوشش جمهوریخواهان برای جلب آرای بیشتر موثر بوده است.

دمکرات ها هم از نتایج انتخابات ویسکانسین دلگرم شدند و می گویند رای دهندگان نشان دادند که از انتخاب دوباره رییس جمهوری طرفداری می کنند. اما بسیاری از حامیان اوباما نگران هستند که ضعف اقتصاد امریکا امیدهای او به پیروزی در انتخابات نوامبر را کاهش دهد.

پرزیدنت اوباما سعی دارد تمرکز را بر فعالیت جمهوریخواهان نگاه دارد، و آنها را مسئول جلوگیری از تصویب لوایحش در کنگره می داند.

آقای اوباما اخیراً گفت: «برای بحث درباره طرح های ما برای آینده فرصت زیادی خواهد بود. این بحثی است که من مشتاق هستم در آن شرکت کنم. اما مردم حالا باید بر هر کاری که ما می توانیم برای بهبود اقتصاد خود را انجام دهیم و کشور را نیرومند نگاه داریم تمرکز کنند.»

جان فورتیر می گوید رییس جمهوری بسیار نگران است که شاخص های اقتصادی مایوس کننده ادامه یابد و به یک گرایش تبدیل شود. وی می افزاید: «بنابراین، فکر می کنم رای دهنده معمولی خواهد پرسید آیا وضع در جهت درست پیش می رود؟ شاید کامل نباشد. شاید بیکاری هنوز بالا باشد. اما اندکی بهتر خواهد شد؟ چنین حالتی برای رییس جمهوری خوب خواهد بود. اگر مردم در مورد اقتصاد کاملا خوشبین نباشند، برای میت رامنی خوب خواهد بود.«

یک مقام موسسه نظر سنجی گالوپ بااین نظر موافق است که اقتصاد نتیجه انتخابات را تعیین خواهد کرد .
XS
SM
MD
LG