لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

سفر نماینده آمریکا به اسرائیل پس از مذاکرات اتمی با ایران


وندی شرمن، رئیس هیات نمایندگی آمریکا در مذاکرات اتمی قدرت ها با ایران
وندی شرمن، رئیس هیات نمایندگی آمریکا در مذاکرات اتمی قدرت ها با ایران
خبرگزاری فرانسه – اورشلیم:

رئیس هیات نمایندگی آمریکا در مذاکرات اتمی قدرت ها با ایران روز جمعه وارد اسرائیل شد تا مقامات این کشور را از چگونگی مذاکراتی که در بغداد انجام گرفت و جز قول و قرار برای مذاکراتی بیشتر نتیجه چندانی نداشت با خبر کند.

سفر وندی شرمن به اسرائیل جدیدترین اقدام در چارچوب یک رشته تماس میان مقامات آمریکائی و اسرائیلی در باره برنامه اتمی ایران است، که تهران تاکید می کند صلح آمیز است اما جامعه بین المللی مشکوک است که ممکن است سرپوشی برای دسترسی به تسلیحات باشد.

مقامات آمریکائی در باره قصد سفر خانم شرمن وارد جزئیات نمی شوند اما واضح است که هدف آگاه ساختن مقامات اسرائیلی از نتایج مذاکرات بغداداست، بخصوص که دولت اسرائیل بشدت به کارآئی دیپلماسی در جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتمی شک دارد.

جلسات دو روزه ای که در پایتخت عراق برگزار شد تفاوت های کلی در نحوه مقابله با مسائل کلیدی در برخورد با بن بستی ده ساله در برنامه اتمی ایران را آشکار ساخت که این بار تنها نتیجه ملموس آن برنامه ریزی برای برگزاری جلساتی دیگر در مسکو در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۹ و ۳۰ خرداد) است.

دولت اسرائیل، که تنها قدرت اتمی اعلام نشده خاورمیانه است، موجودیت اسرائیل را در خطر می بیند اگر دشمن قسم خورده آن اتمی شود. اسرائیل نیز نظیر آمریکا، حاضر نیست بمباران تاسیسات اتمی ایران را منتفی بداند.

وزارت امورخارجه آمریکا در اطلاعیه ای گفت سفر خانم شرمن بمنظور «مشورت در باره موضوع ها و مسائل دوجانبه و منطقه ای با مقامات ارشد و تاکید بر تعهدات تزلزل ناپذیر در مورد امنیت اسرائیل» انجام می گیرد.

کورت هویر سخنگوی سفارت آمریکا در پاسخ به این سئوال که خانم شرمن در اسرائیل با کی ملاقات می کند گفت «ایشان وارد شده اند و من هنوز از برنامه هایشان صددرصد با خبر نیستم».

اما رادیو دولتی اسرائیل می گوید خانم شرمن قرار است با بجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرایئل ملقات کند و وی را در جریان مذاکرات بغداد قرار بدهد، که قدرت ها باقی ماندن «اختلافات عمده» با ایران را یادآور شده اند، اما می گویند موافقت کرده اند مجددا در ماه آینده در مسکو در باره آن جلسه داشته باشند.

اسرائیل خود را هدف شماره یک در صورت دسترسی ایران به بمب اتمی می داند و کاملا به کارآئی دیپلماسی برای رفع این تهدید مشکوک است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین قرار بوده است که امروز، جمعه، گزارشی را میان اعضای خود توزیع کند که حاوی جزئیات آخرین پیشرفت های ایران در گسترش برنامه های اتمی است .
XS
SM
MD
LG