U.S. President Donald Trump participates in a Thanksgiving video teleconference with members of the military forces
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، خبر کشته شدن یکی از عوامل اصلی برنامه هسته‌ای ایران را در توئیتر بازنشر کرد.

در حالی که هنوز مقامات ایالات متحده به کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از مهره‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران، واکنشی نشان نداده‌اند، پرزیدنت ترامپ خبر منتشره توسط نشریه نیویورک تایمز و نیز توئیت یک خبرنگار اسرائیلی در همین زمینه را بازنشر داد.

پرزیدنت ترامپ توئیت نیویورک تایمز از خبر کشته شدن محسن فخری زاده را ریتوئیت کرد.

منابع خبری در آمریکا به نقل از رسانه ها در داخل ایران گزارش داده‌اند که محسن فخری زاده از مهره های کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی روز جمعه در نزدیکی تهران کشته شد.

وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای در تائید مرگ او نوشت که فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری این وزارتخانه بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری‌های داخل ایران می‌گویند در شهر آبسرد در شرق تهران، ابتدا صدای انفجار و سپس صدای رگبار شنیده شد. ساعتی بعد مرگ فخری زاده تائید شد.

محسن فخری زاده از سال ۲۰۱۲ تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار داشت. سال گذشته هم در فهرست ۳۱ فرد و نهاد ایرانی، که توسط آمریکا تحریم شد، نام نهادی که زیر نظر فخری زاده فعالیت می‌کرد، آورده شده بود.

حدود ۹ سال پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که فخری زاده، مقام اجرايی برنامه موسوم به «آماد» در ايران است؛ برنامه‌ای که در حيطه مواد منفجره و فنون تجهيز موشک برای سوار کردن کلاهک‌های جنگی فعال بوده است.

پیشتر، وال استریت جورنال گزارش داده بود که فخری زاده مدیریت یک مرکز تحقیقاتی در شمال تهران را بر عهده دارد که درباره تولید سلاح‌های هسته‌ای فعال است.

در همین رابطه، کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کنتیکت در واکنش به کشتن فخری‌زاده گفت: «اگر هدف اصلی از کشتن آقای فخری‌زاده دشوارتر کردن ازسرگیری توافق هسته‌ای ایران بوده باشد، در آن صورت این ترور، آمریکا، اسرائیل، یا جهان را امن‌تر نمی‌کند.»