Mike Pompeo

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه دوشنبه ۲۴ شهریور در گفتگويى در شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پاسخ به سؤالى در باره اينكه تهديد به ترور لانا ماركس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی تا چه حد واقعی است و وزارت خارجه براى حفاظت از جان او چه اقدامى در پيش گرفته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام به ترور در سرتاسر جهان كرده و مردم را در اروپا و دیگر نقاط جهان ترور كرده است. ما چنین ادعاهایی را بسيار جدی تلقى مى كنيم و از تمامی امکاناتی که در اختیار داریم برای حفظ جان تمامی کارکنان وزارت خارجه استفاده می‌کنیم، به همان شکلی که برای حفظ سربازان، ملوانان و يا پرسنل نیروهایی هوایی‌مان انجام می‌دهیم.

مایک پمپئو افزود: خیلی واضح برای جمهوری اسلامی ایران مشخص می‌کنیم که چنین فعالیت‌هایی و حمله به هر آمریکایی چه دیپلمات، سفیر یا نیروهای نظامی، هرجایی و هر زمانی، قابل قبول نيست.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: ما می‌دانیم جمهوری اسلامی ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است و پيش از اين هم  دست به اين نوع ترور زده است. ما هر چه را كه از دستمان بربیاید، برای حفظ امنیت همه انجام می‌دهیم.

In this photo taken Monday May 11, 2020 at OR Tambo Airport Johannesurg and supplied by the United States Embassy in Pretoria,…
آفریقای جنوبی اقداماتی را برای اطمینان یافتن از امنیت سفیر آمریکا در آن کشور پس ازانتشار گزارش‌هايى مبنى بر نقشه ایران برای ترور او اتخاذ می‌کند
مِیوا اسکات، سخنگوی آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی، روز دوشنبه ۱۴ شهریور پس از انتشار گزارش‌هاییی در مورد برنامه‌ریزی رژیم ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، بیانیه‌ای را در این رابطه ‌صادر کرد.  

واکنش وزیر خارجه آمریکا به گزارشی است که چند منبع خبری ایالات متحده از جمله فاکس‌نیوز، پولیتیکو، واشنگتن اگزمینر، و دیگران طی روزهای یکشنبه ودوشنبه، به نقل از منابع ناشناس ایالات متحده نوشتند که ایران به تلافی حمله پهپادی‌ آمریکا در اوائل سال‌ جاری میلادی که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس منتهی شد، در حال آماده شدن براى ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است.

پولیتیکو نوشته است مارکس از تهدیدها علیه او آگاه شده است. گزارش می‌شود سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز در این نقشه مشارکت داشته است.

روز دوشنبه، گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در بیانیه‌ای، این نقشه رژیم ایران را آخرین نمونه از مواردی دانست که جمهوری اسلامی برای هدف قراردادن دیپلمات‌ها داشته است. این گروه در بیانیه خود به نقش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا در سال ۲۰۱۱ اشاره کرد.