لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

آفریقای جنوبی اقداماتی را برای اطمینان یافتن از امنیت سفیر آمریکا در آن کشور پس ازانتشار گزارش‌هايى مبنى بر نقشه ایران برای ترور او اتخاذ می‌کند


لانا مارکس، ۶۶ ساله، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی
لانا مارکس، ۶۶ ساله، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی

مِیوا اسکات، سخنگوی آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی، روز دوشنبه ۱۴ شهریور پس از انتشار گزارش‌هاییی در مورد برنامه‌ریزی رژیم ایران برای ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، بیانیه‌ای را در این رابطه ‌صادر کرد.

اسکات در این بیانیه گفت: «این آژانس با تمامی شرکای مرتبط در داخل و خارج از کشور در ارتباط است تا اطمینان یابد که به سفیر ایالات متحده، از جمله هر مقام رسمی دیپلماتیک دیگری در داخل مرزهای کشورمان، هیچ گزندی نمی‌رسد.» وی تاکید کرد: «این آژانس از توجه فزاینده عمومی به این موضوع آگاه است و می‌خواهد همه شهروندان آفریقای جنوبی و طرف‌های ذی‌نفع اطمینان پیدا کنند که توجه لازم به این موضوع مبذول شده است.»

اسکات گفت: «خانم آیاندا دلودلو، وزیر امنیت کشور، می‌گوید، آفریقای جنوبی وظیفه دارد امنیت حداکثری تمامی مقامات دیپلماتیک را که در حال انجام وظایف دولت متبوع خود در کشور ما هستند، تامین کند. لازم به یادآوری است که ذات این ادعاها و خطر موجود به ما اجازه نمی‌هد هیچ‌گونه اطلاعات دقیق و به روز شده‌ای در مورد تحقیقات‌مان ارائه دهیم.» وی افزود: «همه گزارش‌ها در این مورد به مقامات مرتبط از جمله رئیس جمهوری، وزیر روابط و همکاری بین‌المللی، و مقامات مرتبط در دولت ایالات متحده داده می‌شود.»

چند منبع خبری ایالات متحده از جمله فاکس‌نیوز، پولیتیکو، واشنگتن اگزمینر، و دیگران طی روزهای یکشنبه ودوشنبه، به نقل از منابع ناشناس ایالات متحده گزارش دادند که ایران به تلافی حمله پهپادی‌ آمریکا در اوائل سال‌ جاری میلادی، که به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس منتهی شد، در حال آماده شدن براى ترور لانا مارکس، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی است.

یک منبع اطلاعاتی به فاکس نیوز گفت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده تهدید علیه سفیر مارکس را جدی گرفته و نقشه‌های ایران را از نزدیک رصد می‌کند.

پولیتیکو اعلام کرد مارکس از تهدیدها علیه او آگاه شده است. گزارش می‌شود سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز در این نقشه مشارکت داشته است.

به گزارش تایمز اسرائیل، مارکس متولد و بزرگ شده آفریقای جنوبی است و مدیر عامل اجرایی یک شرکت موفق تجاری بود. او که در هنگام تولد لانا بنکس نام گرفت، در پورت الیزابت بزرگ شد و خانواده‌اش از اعضای برجسته جامعه یهودیان آن شهر بودند.

واکنش‌ها به افشای نقشه ترور توسط ایران

انتشار این گزارش با واکنش‌هایی همراه شده است. گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در بیانیه‌ای این نقشه رژیم ایران را آخرین نمونه از مواردی دانسته که جمهوری اسلامی برای هدف قراردادن دیپلمات‌ها داشته است. این گروه در بیانیه خود به نقش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا در سال ۲۰۱۱ اشاره کرد.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای همچنین یادآور شد که اطلاع سفارت ایران در آفریقای جنوبی از نقشه ترور سفیر آمریکا، در ادامه سوابق رژیم ایران در استفاده از مکان‌های دیپلماتیک خود برای گسترش ترور در خارج از کشور است. در این بیانیه به نقش دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در کشتن یک ناراضی در ترکیه توسط رژیم ایران اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG