NASA's Ingenuity Helicopter Dropped on Mars' Surface ahead of Flight
این هلیکوپتر «نبوغ» که زیر مریخ‌نورد وصل بود بر سطح مریخ رها شده است - Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

بخش انگلیسی صدای آمریکا - آژانس فضایی آمریکا، ناسا، روز شنبه اعلام کرد که هلیکوپتر کوچک فضایی آنها به نام «نبوغ» (Ingenuity) در آماده‌سازی برای پرواز در فضای مریخ، بر سطح سیاره سرخ رها شد.

این هلیکوپتر بسیار کوچک و سبک همراه با مریخ‌نورد «استقامت» در حالیکه زیر بدنه آن بسته شده بود به مریخ رفت، که در ۱۸ فوریه بر سطح این سیاره نشست.

آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا، روز شنبه در توئیتی نوشت: «تماس هلیکوپتر با [سطح] مریخ تایید شد!»

«سفر ۴۷۱ میلیون کیلومتری آن [نبوغ] سوار بر [مریخ‌نورد] استقامت ناسا امروز به فرود از ارتفاع ده سانتیمتری زیر شکم مریخ نورد بر سطح مریخ منتهی شد. نقطه عطف بعدی؟ شب جان سالم به در ببرد.»

 

هلیکوپتر نبوغ تا قبل از فرود بر سطح مریخ از سیستم برق «استقامت» استفاده می کرد. ولی اکنون مجبور است برای روشن نگه داشتن یک بخاری که نقش حیاتی در محافظت از آن در مقابل یخ زدن و ترک خوردن در شب های بسیار سرد مریخ دارد، از باتری مخصوص خود استفاده کند.

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در توئیت دیگری نوشت که انتظار می رود هلیکوپتر نبوغ اولین پرواز خود را بعد از ۱۱ آوریل انجام دهد.

FILE - This Wednesday, Feb. 17, 2021 file photo shows a full-scale model of the Ingenuity helicopter displayed for the media at…
ناسا به زودی هلیکوپتر فضایی را در روی مریخ مورد آزمایش قرار می‌دهد
هلیکوپتر «نبوغ» در حالی که زیر بدنه مریخ‌نورد «استقامت» بسته شده بود، به مریخ رفت. پس از فرود استقامت، تیم ناسا این ربات چرخدار را مورد چندین آزمایش قرار داده و تاکنون همه چیز خوب پیش رفته است. این هفته تیم ناسا توجه بیشتری به هلیکوپتر نبوغ، اولین هلیکوپتر فضایی، نشان داده است.