لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

ناسا به زودی هلیکوپتر فضایی را در روی مریخ مورد آزمایش قرار می‌دهد


 تصویر کامل هلیکوپتر «نبوغ» ناسا که همراه با مریخ‌نورد «استقامت» به سیاره سرخ فرستاده شده است
تصویر کامل هلیکوپتر «نبوغ» ناسا که همراه با مریخ‌نورد «استقامت» به سیاره سرخ فرستاده شده است

مریخ‌نورد «استقامت» ناسا در ماه فوریه بر سطح سیاره سرخ نشست. این کاوشگر سطح‌نورد به همراه خود مجموعه‌ای از ابزارها و حسگر‌هایی را که در شناسایی بقایای حیات باستان کمک می کنند به آن سیاره برد. «استقامت» همچنین یک هلیکوپتر بسیار کوچک به نام «نبوغ» (به انگلیسی: Ingenuity) را نیز با خود به مریخ برد. این هلیکوپتر به بخش زیرین مریخ‌نورد متصل است، ولی ناسا اولین قدم را برای به هوا بردن آن برداشته است.

به گزارش سایت علوم و فناوری «اکستریم تک»، هلیکوپتر «نبوغ» در حالی که زیر بدنه مریخ‌نورد «استقامت» بسته شده بود، به مریخ رفت. پس از فرود استقامت، تیم ناسا این ربات چرخدار را مورد چندین آزمایش قرار داده و تاکنون همه چیز خوب پیش رفته است. این هفته تیم ناسا توجه بیشتری به هلیکوپتر نبوغ، اولین هلیکوپتر فضایی، نشان داده است. یک سپر محافظ روی نبوغ را پوشانده بود. اکنون استقامت این پوشش را کنار زده و هلیکوپتر تاشده را در زیر آن می توان دید.

چند روز طول می ‌کشد تا سطح‌نورد استقامت به یک منطقه باز به ابعاد ۱۰ متر در ۱۰ متر با کمترین موانع، که ناسا آن را به عنوان «سکوی نشستن هلیکوپتر» تعیین کرده است، برسد. وقتی به آنجا رسید، هلیکوپتر نبوغ که به اندازه یک پهپاد است از هم باز می شود و بر سطح مریخ می‌افتد. البته این مراحل سریع اتفاق نخواهد افتاد. از آن جا که ناسا تنها یک فرصت برای انجام این کار را دارد، دقت زیادی به خرج خواهد داد و حدود شش روز مریخی، معروف به سول، طول می‌کشد که آنها هلیکوپتر را باز و مستقر کنند.

هر سول یا روز مریخ برابر ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۵ ثانیه سیاره زمین است.

XS
SM
MD
LG