Blinken News Conference
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور دستوری اعلام کرد گروه انصارآلله یمن، موسوم به حوثی‌ها، از تاریخ ۱۶ فوریه (۲۸ بهمن) دیگر از دید آمریکا یک گروه تروریستی خارجی محسوب نخواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۴ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که او از تاریخ ۱۶ فوریه تعیین انصارلله، که گاه با نام حوثی‌ها شناخته می‌شوند، به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» مطابق قانون مهاجرت و تابعیت،‌ و به عنوان «یک تروریست جهانی به طور ویژه معین شده» مطابق فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ را لغو می‌‌کند.

آقای بلینکن در این بیانیه می‌افزاید: «این تصمیم با توجه به وضعیت بحرانی انسانی در یمن گرفته شده است. ما به هشدارهای سازمان ملل، گروه‌های بشردوستانه، اعضای هر دو حزب کنگره، و دیگران مبنی بر این که این تعیین‌ها می‌تواند تاثیر خسارت‌باری بر دسترسی یمنی‌ها به اقلام اساسی، مانند غذا و سوخت، داشته باشد، گوش کردیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه قبلی ایالات متحده، در تاریخ ۲۱ دی‌ماه، حوثی‌های یمن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. 

آقای پمپئو آن زمان در بیانیه خود تاکید کرد تصمیم او دو هدف دارد. آقای پمپئو گفت که قراردادن نام انصارالله در فهرست، ابزار اضافی برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی این گروه به عنوان یک گروه شبه‌نظامی مرگبار مورد حمایت جمهوری اسلامی را فراهم می‌آورد. همچنین قصد دارد از تلاش‌ها برای رسیدن به  صلح، ‌حاکمیت و اتحاد یمن کمک کند که از نفوذ ایرانی‌ها آزاد باشد و با همسایگان خود در صلح قرار بگیرد.

حوثی‌های یمن از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند. 

Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, June 10, 2020…
حوثی‌های یمن در فهرست گروه‌های تروریستی؛ مایک پمپئو: هدف، اتحاد یمن و آزادی از نفوذ جمهوری اسلامی ایران است
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کنگره آمریکا را مطلع می‌کند که گروه انصارالله یمن مشهور به حوثی‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار خواهد گرفت.